Do zaskakującej obserwacji doszło na terenie gminy Kościelec, gdzie naszej czytelniczce udało się spotkać dzikiego rysia wędrującego w pobliżu drogi w Białkowie Kościelnym.
Jak informuje Nadleśnictwo W 2019 roku, środowiska naturalnego trafiło 36 osobników. Akcja odbyła się w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”. Wszystkim wypuszczonym osobnikom założono obroże z nadajnikami GPS. Wsiedlanie rysi odbywa się metodą “born to be free”. Celem projektu jest odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej i zapewnienie gatunkowi trwałej akceptacji społecznej.
Rysie to największe drapieżniki z rodziny kotowatych występujące w Polsce. Mają duże wymagania przestrzenne poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.
Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach.
Czytelniczka Anna nie tylko widziała rysia przebiegającego tuż przy jej samochodzie, ale jeszcze udało się jej zarejestrować dzikie zwierzę na filmie. Może jakość nagrania nie jest najwyższa (nagrywane pod osłoną nocy) lecz na jego początku wyraźnie widać zarys postury rysia.
O komentarz do filmu poprosiliśmy Ilonę Żółtowską z Nadleśnictwa Koło
Do lasów Nadleśnictwa Koło zawitał nieoczekiwany gość. Ten największy drapieżny kot Europy to wyjątkowy widok w tej części kraju. Polska populacja rysi, bo o nich mowa liczy sobie zaledwie 200 osobników, więc spotkanie z nimi oko w oko to naprawdę rzadkość. Czy zaobserwowany na terenie naszego nadleśnictwa osobnik tylko migruje przez nasze lasy, czy zatrzyma się u nas na dłużej? Czas pokaże
- mówi Ilona Żółtowska - nadleśniczy Nadleśnictwa Koło.
Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś jest ich około 200. Ryś jest w Polsce gatunkiem objętym ochroną ścisłą. Drapieżnik ten wpisany jest także do Czerwonej Księgi Zwierząt, gdzie ma status gatunku bliskiego zagrożenia. Dla nas to super informacja i cieszymy się przeogromnie, że mamy takiego lokatora w okolicy
- dodaje