Drogi na wsiach, nieopodal lasów, łąk czy bagien stanowią barierę dla migracji i dyspersji zwierząt. Przechodzenie dzikich zwierząt przez ulicę niesie dla nich śmiertelne zagrożenie.
Jeża wykorzystują środowiska ekotonowe tzn. że są zwierzętami bioróżnorodnymi. Automatycznie stają się one licznymi ofiarami kolizji drogowych. Lato jest czasem wędrówek tych ssaków w celach zdobycia pożywienia. Często możemy spotkać jeża na poboczu drogi, czy na samym asfalcie. Wracając po zmroku, należy zachować ostrożność, tę zgodną z przepisami ruchu drogowego ale także ostrożność względem życia innych gatunków.
W miarę bezpieczeństwa swego i innych, zachowując odpowiedni dystans i panując za kierownicą, bądźmy ostrożni i pozwólmy jeżom przejść przez ulicę. Jeśli jest to niemożliwe, zwierzę z wiadomych przyczyn poniesie wtedy śmierć. Pamiętajmy, że ważne jest utrzymanie równowagi w przyrodzie.
Jeże także mają swoje rodziny - czas kopulacji jeży jest w sezonie wiosenno -letnim. Często zatem można spotkać samca wędrującego w ramach poszukiwań pożywienia dla samicy.
Szczególną ostrożność należy zachować jeżdżąc przez małe wioski jak np. Gąsiorów, gdzie nocą wyłania się mnóstwo jeży, ale niestety nie każdemu z nich uda się przeżyć.