W przypadku odnalezienia martwego, dzikiego ptactwa wykonuje się badania, by zweryfikować przyczynę śmierci. Tym razem wyniki badań nie przyniosły pozytywnych informacji.
We wtorek osoba prywatna zgłosiła padnięte łabędzie w starorzeczu Warty na wysokości Dzieraw. Wynik badania z dnia dzisiejszego potwierdził wystąpienie HPAI - ptasiej grypy.
Na ten moment nie będzie wyznaczonych obszarów. Monitorujemy środowisko w promieniu 10km i prosimy o zgłoszenie przypadków masowych padnięć ptaków dzikich
- podkreśla Radosław Namyślak, Powiatowy Lekarz Weterynarii
HPAI (ang. highly pathogenic avian influenza) to groźna choroba zakaźna, która atakuje drogi oddechowe ptaków i powoduje wysoką śmiertelność wśród chorych osobników. Wirus może przenosić się zarówno na ptaki hodowlane, jak i na dzikie ptaki, a nawet na ludzi.
Na przestrzeni lat w naszym powiecie odnotowano kilka przypadków HPAI u dzikich ptaków i hodowlanych Z tego powodu władze weterynaryjne apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z dzikimi ptakami i stosowanie zasad bioasekuracji.
Bioasekuracja to zbiór działań mających na celu minimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych między ptakami hodowlanymi, dzikimi ptakami i ludźmi. W praktyce oznacza to m.in. dezynfekcję sprzętu i pomieszczeń, stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego oraz ograniczenie kontaktów z dzikimi ptakami.
Należy pamiętać, że choroba ta stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki, ze względu na konieczność uboju zakażonych ptaków hodowlanych oraz wprowadzenie restrykcyjnych zasad dotyczących przemieszczania się ptaków i produktów pochodzenia ptasiego. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas przestrzegał zasad bioasekuracji i zgłaszał wszelkie podejrzenia chorób zakaźnych wśród ptaków.