Zainteresowania w CV mają na celu przedstawienie osoby starającej się o zatrudnienie.
Wbrew pozorom ta część curriculum vitae także jest sprawdzana przez dział HR. Które hobby warto umieścić w aplikacji i w jaki sposób to zrobić? Do jakich zajęć lepiej się nie przyznawać? Co robić w sytuacji, gdy brak jakichś szczególnych pasji — pisać o tym, czy lepiej to pominąć? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania związane z sekcją „zainteresowania” w CV.
Hobby w CV powinny zostać przedstawione jak najbardziej szczegółowo, ponieważ jest to element curriculum vitae, którym można zainteresować dział HR. Dobrym punktem zaczepienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej okazują się zainteresowania takie jak np.:
Zainteresowania w CV, których lepiej unikać, to pasje, które są zbyt ogólne i powtarzają się w wielu aplikacjach. Należą do nich m.in.: sport, oglądanie filmów, czytanie, słuchanie muzyki. Jeśli osoba starająca się o pracę chce pisać w curriculum vitae o takich hobby, lepiej dodać w nawiasie bardziej szczegółowe wyjaśnienia. Oto przykłady:
W curriculum vitae nie należy zamieszczać:
Należy pamiętać, że każda sekcja w CV ma na celu zachęcić dział HR do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną oraz pokazać, że osoba starająca się o zatrudnienie ma umiejętności, które mogą przydać się w późniejszej pracy. Celem zainteresowań w curriculum vitae nie jest prowokowanie dyskusji na tematy związane z prywatnymi przekonaniami.
Jakie wartości przynoszą prywatne zainteresowania w życiu zawodowym?
Prywatne zainteresowania w CV dużo mówią o osobie, która stara się o zatrudnienie. Jeśli są one w jakiś sposób związane z zadaniami zawodowymi, oznacza to, że praca będzie wykonywana ze starannością, ponieważ wynika ona z pasji, a nie z przykrego obowiązku. Oto przykłady mile widzianych hobby, w odniesieniu do konkretnych zawodów:
Zainteresowania nadające się do CV to również:
Sekcja z zainteresowaniami w CV jest szczególnie przydatna, gdy osoba starająca się o dane stanowisko nie ma dużego doświadczenia zawodowego. Hobby mogą stanowić atut także wtedy, gdy dział HR ceni nade wszystko osobowość oraz kiedy potrzebny jest specjalista:stka, którzy potrafią przekuć swoją pasję w pracę. Co jednak robić w sytuacji, gdy brak ciekawych zajęć, które nadawałyby się do curriculum vitae? Wówczas można zrezygnować z tego bloku w CV — to o wiele lepsze rozwiązanie niż wymyślanie ciekawych sposobów spędzania czasu wolnego, które są niezgodne z prawdą.
Jak widać, hobby to dość istotna sekcja w CV. Zwykle zamieszcza się ją na samym końcu lub z boku curriculum vitae, a mimo to działy HR zwracają na nią uwagę. Nie należy pomijać tego bloku, chyba że zainteresowania są kontrowersyjne, mogłyby budzić pejoratywne skojarzenia lub wymyśla się je na siłę i niezgodnie z prawdą — to jedyne wyjątki. Dzięki umiejętnemu przedstawieniu sposobu spędzania wolnego czasu osoba starająca się o daną posadę może wyróżnić się z tłumu, znacznie zaplusować, a także pokazać siebie z jak najlepszej strony, jako człowieka pracy pełnego pasji — zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.