Taniec jest ukrytym językiem duszy- dokładnie takie słowa od lat powtarzane były przez panią Marię Salzman, której dzieło kontynuuje teraz Anna Kucharska. Te dwie kobiety przez dziesięciolecia „wskrzeszały” ludową kulturę, którą niestety w dzisiejszych czasach możemy dostrzegać coraz rzadziej. Różne zespoły upadają, tancerze odchodzą, ale w Kościelcu od lat działa Zespół Tańca Ludowego, który ma się świetnie.
Lata 60-te to czas, w którym działała Maria Salzman. Głównym celem ówczesnej grupy tanecznej, do którego dąży także obecna instruktorka, było pielęgnowanie tradycji polskiego folkloru i ochrona dziedzictwa narodowego. Obecny zespół działa od roku 1997, a jego opiekunką oraz choreografką jest niezmiennie od 25 lat Anna Kucharska.
Obecna grupa liczy ponad 30 osób, które na próbach robią, co mogą by zachwycać umiejętnościami na późniejszych wystąpieniach. Podczas występów i spektakli publiczność może oglądać tańce ludowe i narodowe z regionu wielkopolskiego, lubelskiego, żywieckiego, łowickiego, krakowskiego i rzeszowskiego.
ZTL Kościelec jest formacją, która nie raz zasłynęła na szczeblu regionalnym, wojewódzkim, krajowym, a także międzynarodowym. Tancerze niejednokrotnie mieli zaszczyt brać udział w przeglądach i festiwalach m.in. w Niemczech, Białorusi, Bułgarii, Czachach, Chorwacji czy Macedonii. Członkom zespołu w głowie jednak nie tylko wyjazdy zagraniczne. Kościelecki Zespół jest rozchwytywany również jeśli chodzi o imprezy regionalne. Tylko w ciągu ostatniego roku uświetniał m.in.: dożynki w Kościelcu, Przedczu i Stanisławicach, Jesienny Złaz ZHP Koło, Targi Rolnicze, Piknik Rodzinny w Wąsoszach czy też różne festiwale: „Z PRZYTUPEM” w Zakrzewie oraz „W STRONĘ TRADYCJI” w Kramsku. Zespół w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy współpracował ze Dariuszem Matysiakiem podczas spektaklu „CHAM”, wystawianego na deskach MDK w Kole oraz z Turecką Unią Rozwoju, wystawiając na scenie kaliskiego teatru operację pod nazwą „Ot Pany się nudzą sami, to się pięknie bawiom z nami”.
Zespół kompatybilnie współdziała ze Stowarzyszeniem Wspierającym Rozwój Kultury i Folkloru, działającym przy ZSRCKU w Kościelcu. Organizacja ta została utworzona w 2006r. z inicjatywy Lucyny Tybury, Anny Kucharskiej oraz Anny Zawadzkiej. Dzięki Stowarzyszeniu możliwa jest organizacja projektów, w ramach których tancerze mogą progresować poziom reprezentowanych przez siebie umiejętności. Podczas projektów realizowane są warsztaty kulinarne, wokalne oraz taneczne. Podczas ostatnich z wymienionych do Kościelca przyjeżdżają takie osobistości jak np.: Piotr Kulka, Klara Wojciechowska czy też Zofia oraz Jan Czechlewscy.
Dołączenie do Zespołu Tańca Ludowego Kościelec to wspaniała okazja do rozpoczęcia przygody z tańcem ludowym. Jak wynika z relacji tancerzy, zakochują się oni tak mocno w tej kulturze, że po zakończeniu szkoły średniej, kontynuują swoje kariery w innych znanych zespołach. W taki oto sposób kościeleckimi tancerzami zasilane są od lat szeregi „ZPiT Łany”. Spod skrzydeł Anny Kucharskiej wyrastają znamienici tancerze, którzy po latach pracy stają się rozpoznawalni w całym kraju. Paweł Tomczyk, który kieruje Wielkopolskim Klubem Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz wielokrotnie nagradzany Michał Cichocki to jedni z wielu wychowanków Kościelca.
Za całą tą bogatą historią stoi wielu wytrwałych ludzi, których lata pracy rozwinęły i rozsławiły Zespół. Już 26 listopada będzie można zgromadzić się na auli szkolnej ZSRCKU w Kościelcu, aby zobaczyć efekty przygotowań tancerzy, którzy w Zespole tańczą od dekad. Na scenie o godzinie 16:00 zaczną rozbrzmiewać pierwsze nuty wiązanek tanecznych, podczas których swoje umiejętności zaprezentuje kilka pokoleń uczniów Anny Kucharskiej.
Po więcej informacji na temat XXV-lecia oraz relacji z występów zapraszamy na oficjalną stronę Zespołu na facebooku oraz Instagramie: ztl_koscielec.