W związku z wprowadzeniem przez Sejm RP ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Władze gminy zdecydowały się na zainwestowanie w systemy fotowoltaiczne, które będą zamontowane na dachach kościeleckich szkół oraz na budynku urzędu gminy. Dlatego włodarze zrobili rekonesans po obiektach, aby zapoznać się ze stanem technicznym dachów oraz zapotrzebowaniem energetycznym poszczególnych jednostek. Towarzyszył im projektant systemów fotowoltaicznych pan Krzysztof Kręc. Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co oczywiste, ma Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kościelcu. Na dachu obiektu zostanie zamontowana instalacja o mocy nieco ponad 39 kWp.
Na Szkole Podstawowej w Trzęśniewie energię elektryczną będzie produkować instalacja o mocy 10 kWp. Sytuacja skomplikowała się w Szkole Podstawowej w Ruszkowie Pierwszym. Ze względu na nietypowy kształt pokrycia dachowego i kiepski jego stan zdecydowano, że w najbliższym czasie zostanie on wyremontowany, a następnie zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna o mocy nieco ponad 16 kWp. Natomiast na budynku Szkoły Podstawowej i biblioteki w Dobrowie prąd będzie produkować instalacja o mocy około 5 kWp. Budynek urzędu gminy w produkcję energii elektrycznej ze słońca wspomoże instalacja o mocy prawie 16 kWp.
Sytuacja w sektorze energetycznym nie napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że ta inwestycja znacząco wpłynie na ograniczenie bardzo dużych środków przeznaczanych z budżetu gminy na oświatę i zmieścimy się w nakazanym przez rząd przedziale oszczędności energii elektrycznej.
Przygotowaliśmy krótki materiał filmowy, który dostępny jest pod linkiem: https://www.e-kolo.pl/telewizja/1708,oszczedzanie-energii-elektrycznej-w-gminie-koscielec.html