(6)
Bezchmurnie 6.7

Nowe inwestycje wodne pomogą Wielkopolsce wschodniej

Autor: Redakcja portalu e-kolo.pl, Wody Polskie 22 Kwiecień 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Nowe inwestycje wodne pomogą Wielkopolsce wschodniej
© redakcja e-kolo.pl
(6) | Czytano:
13,081 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Na terenie miejscowości Ochle odbyło się dzisiaj wydarzenie, którego celem była inauguracja procesu "Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej".

R E K L A M A
6
Czytano:
13,081 razy
Udostępnij

Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, jakim musi sprostać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Szczególnie istotne są działania podejmowane w Wielkopolsce wschodniej, która na mapie Polski prezentuje się jako region z największymi deficytami wodnymi. Obszar ten, charakteryzujący się wyjątkowo niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, od lat poddany był silnej antropopresji, m.in. poprzez: rozwiniętą sieć melioracyjną i regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe.

W celu przeciwdziałania dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych opracowany został dla tego terenu program działań naprawczych, które obejmują m.in. remonty i odbudowę zniszczonych jazów na rzekach, budowę progów stabilizujących i bystrzy spowalniających odpływ wód, czy przerzuty wód do zlewni objętych lejami depresji związanymi z funkcjonującymi i zalewanymi odkrywkami węgla brunatnego.

Projekt przewiduje realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ciągu najbliższych 5 lat. W jego efekcie odbudowane zostaną zasoby wód jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, przywrócone zostaną przepływy w rzekach regionu, a w miejscu istniejących i zamkniętych odkrywek węgla brunatnego utworzone zostaną zbiorniki wodne. Łączna ilość odtworzonych i zgromadzonych wód powierzchniowych wyniesie blisko 1 mld m3, a wód podziemnych ponad 1,5 mld m3. Oddziaływaniem projektu objęte zostanie około 3 000 km2.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Przerzut wód z Warty do rzeki Warcicy

Wody Polskie, lokalne samorządy oraz ZE PAK S.A. porozumiały się w sprawie realizacji projektu przerzutu wód z Warty do rzeki Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy odbudowę wód gruntowych w strefie oddziaływania leja depresji związanego z odkrywką  Drzewce. Całkowity koszt prac szacowany jest na 1 mln 525 tys. zł, w tym wkład samorządów i ZE PAK S.A. wyniesie 450 tys. zł. Inwestycja polegać będzie na budowie rurociągu sprowadzającego wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływała do rzeki Warcicy. Odrestaurowanych zostanie również kilkanaście obiektów hydrotechnicznych na Warcicy i jej dopływach, które to zadanie finansować będą Wody Polskie.

Na konferencji prasowej obecni byli: Marek Gróbarczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Zbigniew Hoffmann oraz parlamentarzyści: Witold Czarnecki, Leszek Galemba, Zbigniew Dolata, a także Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wraz z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumiłem Nowakiem, starosta kolski i słupecki , Wójt Gminy Koło oraz inni okoliczni samorządowcy.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

W poniedziałek zapraszamy na relację wideo z wydarzenia, w którym udział brała nasza redakcja.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Tusk emeryturay ma 30 tys. PLN netto · 24 Kwiecień 2022
I przestańcie pierdo....ć że emeryci mają źle w Polsce.
Żal patrzeć · 23 Kwiecień 2022
Koryto naprawią szpece tylko budynki przy klasztorze po szkole marnują się i nie mają koncepcji na nie ani pieniędzy zato jest na fontanny. Zbuzyc jak nie potrzebne i zrobić wesołe miasteczlo
Pan · 22 Kwiecień 2022
Propaganda w pełnej okazałości. Minister mówi że teren pokopalniany co jest nieprawdą. Drugie że powinni stać po kolana w wodzie bo to bagno, a tam zwierzęta się pasą. Najciekawsze jest to że to ujęcie nie zasili terenów najbardziej poszkodowanych przez oddziaływanie kopalni. Sprzedali się Solorzowi
Marcin · 22 Kwiecień 2022
Wodą z Warty wogole da się coś zasilić jak łabędzie na środku stoją? Wstyd dla miasta jak i tych całych działaczy że wkoło starego miasta wyschła rzeka a przecież od rzeki swoją nazwę zawdzięcza miasto . Inwestycje będą prowadzić, śmiech.mieszkam na wyspie od urodzenia 36 lat i nic z korytem się nie robi.nawet chaszczy nie ma kto wyciąć.
mariusz · 23 Kwiecień 2022
Fakt. Nie ma już wyspy.
Iza · 22 Kwiecień 2022
Najważniejsze że są zachowane parytety!
Miasto Koło
Wielkopolska ratuje żywność!
7 godziny temu 686

Wielkopolska ratuje żywność!

MS
Miasto Koło
Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu
8 godziny temu 8,658

Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu

Gmina Kłodawa
Indywidualne Mistrzostwa Szkoły w Szachach w Kłodawie - triumf Marysi Kowalewskiej i Oliwiera Chwiałkowskiego
8 godziny temu 1,468

Indywidualne Mistrzostwa Szkoły w Szachach w Kłodawie - triumf Marysi Kowalewskiej i Oliwiera Chwiałkowskiego

Miasto Koło
Ferio Konin zaprasza na bezpłatne warsztaty florystyczne!
9 godziny temu 343

Ferio Konin zaprasza na bezpłatne warsztaty florystyczne!

MS
Miasto Koło
Starlinki nad naszym niebem zachwyciły czytelników. Sprawdź kiedy dziś je obserwować [FOTO]
10 godziny temu 4,203

Starlinki nad naszym niebem zachwyciły czytelników. Sprawdź kiedy dziś je obserwować [FOTO]

Gmina Kłodawa
Rekordowy wynik kwesty cmentarnej w Kłodawie [FOTO]
10 godziny temu 2,929

Rekordowy wynik kwesty cmentarnej w Kłodawie [FOTO]

7 godziny temu 686
R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych