Dziś premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla programu Kolej Plus. Na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zwiększy finansowanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu zrealizowane zostaną aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych, zamiast 17. Wśród nich znalazło się 5 inwestycji z Wielkopolski.
Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.
Wśród zakwalifikowanych projektów z województwa wielkopolskiego znalazły się:
Budowa nowej linii kolejowej Turek – Konin – 38 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń – 21 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo – 22 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły – 56 km
Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390 / 236 Czarnków - Rogoźno – Wągrowiec – 64 km.
- Kolej stanowi kluczową część wielkopolskiej infrastruktury. Inwestycje zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus pozwolą na zapewnienie lepszego komfortu podróżującym i usprawnią przemieszczanie się po naszym województwie- mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Chodzi także o miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu i związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców.