Dwa tematy zdominowały lutowe, prowadzone w trybie zdalnym, posiedzenie sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najpierw wicemarszałek Krzysztof Grabowski i Grzegorz Majrzchak, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, omówili problemy wielkopolskich gospodarzy zajmujących się hodowlą świń.
Wśród przyczyn znacznego spadku ich pogłowia (z 3,1 mln sztuk na koniec 2020 r. do 2,5 mln sztuk na koniec 2021 r.) wymieniano m.in. bardzo niskie ceny skupu żywca wieprzowego, nadmierny import mięsa po cenach dumpingowych z krajów UE, znaczący wzrost kosztów produkcji oraz zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa ASF.
To właśnie rozwój afrykańskiego pomoru świń i aktualny stan zagrożenia związany z tą chorobą omówił Jacek Voelkel z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu. ASF to choroba niegroźna dla człowieka (choć może on przyczynić się do przenoszenia jej wirusa), ale zabójcza dla dzików i trzody chlewnej. Stąd konieczność prowadzenia odstrzału dzików przenoszących chorobę oraz wymóg przestrzegania zasad bioasekuracji, które zabezpieczą gospodarstwa przed wirusem. Zwracano też uwagę na niższe ceny tuczników w skupach na terenach objętych strefą ochronną przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.