Coraz częściej słyszymy, że kolski oddział położniczy wybierają nie tylko mieszkanki powiatu kolskiego, ale i sąsiednich w tym tureckiego i konińskiego. Sprawdźmy zatem ile dzieci przychodzi na świat w kolskim szpitalu.
Poprzedni, 2021 rok to dla pracowników oddziału Położniczo-Ginekologicznego czas bardzo pracowity. Nie odbiegał on od 2020, w którym to widać było widoczny skok ilości porodów.
Urodzenia w liczbach:
Obecnie kierownikiem oddziału jest dr Janusz Karaszewski
Świadczenia w oddziale położniczo-ginekologicznym udzielane są całodobowo. Praca personelu lekarskiego odbywa się w godzinach od 7.30 do 15.05, natomiast w godz. od 15.00 do godz. 8.00 dnia następnego opiekę lekarską nad pacjentkami pełni lekarz dyżurny. Personel położniczy pracuje w systemie zmianowym 12-godzinnym (od 6.00 do 18.00 i od 18.00 do 6.00 dnia następnego). Położne zatrudnione w systemie jednozmianowym pracują w godzinach od 7.00 do 14.35.
Do zadań oddziału należy:
Dostosowanie obecnych sal porodowych do wymogów sali "rodzinnej" to najbliższy plan zarządu powiatu kolskiego oraz dyrekcji szpitala. Sala rodzinna to taka, która dostarcza najwyższy poziom prywatności, posiada zaplecze sanitarne oraz osobne wejście.
W Polsce przyjęło się rozumienie „porodu rodzinnego” jako porodu odbywanego w obecności męża lub partnera, rzadziej innych osób wybranych przez pacjentkę. Jednak niedopuszczalne jest ograniczenie tzw. porodu rodzinnego wyłącznie do męża lub partnera (ojca dziecka) i niewpuszczenie przykładowo siostry rodzącej kobiety. Wybór osoby uczestniczącej przy udzielaniu jakiemukolwiek pacjentowi świadczeń medycznych pozostawiony jest zawsze temu pacjentowi, tak więc w interesującej nas sytuacji porodu wybór należy do samej rodzącej.
- J. Haberko 2006, w: Prawne aspekty asysty przy porodzie…