Częściowe zachmurzenie 0.7

Zalane mieszkanie? Wykorzystaj mocny osuszacz powietrza

Autor: partner 13 Styczeń 2022 przeczytasz w ok. 5 min.
Zalane mieszkanie? Wykorzystaj mocny osuszacz powietrza
© partner
(0) | Czytano:
2,711 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Awaria pralki, nieszczelny dach lub nieuwaga sąsiada, mogą sprawić, że Twoje mieszkanie zostanie zalane. Ponadto w Polsce dla niektórych terenów mieszkalnych realnym zagrożeniem są wzbierające rzeki i fale powodziowe.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,711 razy
Udostępnij

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane, musisz reagować natychmiast. Żeby ograniczyć szkody materialne, należy szybko pozbyć się wody, a następnie rozpocząć osuszanie przedmiotów i pomieszczeń. Ekspresowa reakcja pomoże uniknąć późniejszych problemów z chorobotwórczą pleśnią.

W tym artykule wyjaśniamy co zrobić, gdy mieszkanie oraz przedmioty codziennego użytku zostaną zalane. Dodatkowo pomagamy wybrać mocny osuszacz powietrza, który pomoże ograniczyć wilgoć i jej nieprzyjemne skutki.

Osuszanie po zalaniu, co zrobić? Niestety część rzeczy trzeba wyrzucić

Od czego zacząć osuszanie po zalaniu mieszkania? W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wody, która zatrzymała się w mieszkaniu. Niekiedy wystarczy sporo pracy, mop i duże wiadro. W poważniejszych przypadkach przyda się pompa wody oraz pomoc fachowców.

Kolejny krok to ocena szkód i segregacja przedmiotów. Jeśli Twoje książki, jedzenie, materace i kołdry zamokły, to niestety najlepiej będzie je wyrzucić. Szczególnie jeśli woda była zanieczyszczona lub pochodziła z powodzi. Ubrania, dywany oraz tapicerowane meble można uratować, jeśli od razu zostaną wyczyszczone i starannie osuszone, co jednak nigdy nie daje pełnej gwarancji, że nie pojawi się na nich pleśń.

Wiele przedmiotów może wchłonąć nawet do kilkunastu litrów wody, a wtedy osuszanie wymaga długich dni i odpowiednich warunków. Zamoknięte tkaniny, dywany i meble są świetnym środowiskiem dla szybkiego rozwoju grzybów pleśniowych.

Dobrej jakości drewniane meble (nie ze sklejki), naczynia oraz urządzenia RTV i AGD po dokładnym osuszeniu powinny nadawać się do dalszego użytkowania.

Wszelkie zalane przedmioty powinny być umieszczone w miejscu suchym, z dużym przewiewem powietrza. Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, warto wtedy wystawić rzeczy na zewnątrz. Zalane pomieszczenia warto wietrzyć.

Osuszacz powietrza do walki z wilgocią

Musisz pamiętać, że właściwe osuszanie i wietrzenie powinno nastąpić po usunięciu przyczyny zalania. Jeśli rury wymagają naprawy lub należy zadbać o szczelność izolacji, to faktycznie trzeba to zrobić. W wielu przypadkach zalane mieszkanie będzie wymagało remontu, bo ze ścian zaczną odpadać tapety i tynki. Jeśli nie usuniesz przyczyny, to nadmierna wilgoć będzie powracającym problemem.

Do osuszania ścian i pomieszczeń po zalaniu, w których wilgotność względna powietrza przekracza zwykle 70% (optymalna wilgotność w domu to 40-60%) warto użyć wydajnego osuszacza powietrza. W zwykłych warunkach zaleca się, żeby na każde 10 metrów kwadratowych przypadało 5 litrów wydajności osuszania na dzień.

W zalanych pomieszczeniach wodę należy „wyciągnąć” niejako ze ścian i innych powierzchni. To utrudnia zadanie, bo parowanie jest intensywne i ciągłe. Poza tym najlepiej jak najszybciej osuszyć pomieszczenia, aby zapobiec niszczeniu budynku. Dlatego osuszacz powinien być dwa razy bardziej wydajny. W skrócie: do zalanego pokoju o powierzchni 20 m² najlepiej wybrać osuszacz powietrza o wydajności 20 l/24 h lub większej.

Wiadomo, że niektóre przestrzenie w domu lub mieszkaniu są większe. Warto wówczas pomyśleć o najwydajniejszych modelach domowych osuszaczy powietrza np. VACO VC3504, Warmtec OD-40 lub Welltec DHN50.

Zaparowane okna w domu. Czy to efekt zalania? Niekoniecznie

Jednym z najczęstszych objawów nadmiernej wilgotności są zaparowane okna w domu. Czy to znaczy, że mieszkanie, które kupiłeś lub wynajmujesz, zostało wcześniej zalane, a remont zamaskował szkody? To możliwe, jednak zwykle zaparowane okna to efekt gromadzącej się pary wodnej i niesprawnej wentylacji.

Musisz wiedzieć, że codzienne czynności takie jak gotowanie, suszenie prania, kąpiele, a nawet oddychanie, dostarczają do powietrza w domu kilka litrów pary wodnej w ciągu dnia. Jest to zupełnie naturalne zjawisko.

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie dochodzi do wymiany powietrza na świeże między domem a środowiskiem zewnętrznym. Niesprawna lub niedziałająca wentylacja (zatkane/zasłonięte przewody wentylacyjne) sprawia, że powietrze nasycone wodą, dwutlenkiem węgla i innymi zanieczyszczeniami nie może zostać zastąpione przez świeże powietrze z zewnątrz, które jest zwykle mniej wilgotne i bogatsze w tlen.

Warto pamiętać, że zaparowane okna to zwykle jedna z pierwszych oznak gromadzącej się wilgoci. Jeśli problem będzie ignorowany, to później pojawią się inne objawy:

  • woda będzie zbierać się na parapetach i ramach okiennych;
  • krople wody mogą pojawiać się na ścianach i w narożach sufitów, prowadząc do powstawania mokrych plam; efektem jest łuszczenie się farby i odpadanie tapet;
  • ostatecznie w zawilgoconych pomieszczeniach często występuje pleśń, która wywołuje alergie i choroby układu oddechowego.

Jak osuszyć powietrze w domu?

Najłatwiejszym sposobem na osuszenie powietrza w domu jest regularne wietrzenie oraz sprawna wentylacja. Osuszacz powietrza będzie pomocny w pomieszczeniach, w których wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie ponad 60% wilgotności względnej. Najczęściej są to sypialnie, łazienki oraz kuchnie. Szczególnie w sezonie grzewczym, w którym hermetyzuje się pomieszczenia w celu ograniczenia kosztów ogrzewania.

Warto również sprawdzić izolację termiczną budynku oraz stan zużycia uszczelek okiennych. Zaniedbanie obu tych spraw może skutkować nadmierną wilgotnością w domu lub mieszkaniu.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno
1 godzinę temu 224

Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno

Gmina Kłodawa
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie
1 godzinę temu 387

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie

Wydarzenia
Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole
1 godzinę temu 491

Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole

Miasto Koło
Nowe kamery monitoringu w Kole - poprawa bezpieczeństwa dzięki wsparciu zewnętrznemu
19 godziny temu 10,876 1

Nowe kamery monitoringu w Kole - poprawa bezpieczeństwa dzięki wsparciu zewnętrznemu

Gmina Grzegorzew
Sportowcy z Grzegorzewa podsumowują rundę jesienną
20 godziny temu 2,915

Sportowcy z Grzegorzewa podsumowują rundę jesienną

Gmina Kłodawa
Zmarł Józef Kusztal - były dyrektor Kopalni Soli Kłodawa
20 godziny temu 3,691

Zmarł Józef Kusztal - były dyrektor Kopalni Soli Kłodawa

R E K L A M A