Bezchmurnie -0.3

Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną

Autor: PAP 11 Grudzień 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną
© PAP
(0) | Czytano:
1,466 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,466 razy
Udostępnij

Osiągnięcia programu Erasmus+ oraz jego rosnące znaczenie w budowaniu wiedzy, umiejętności i postaw ekologicznych zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią był jednym z punktów konferencji „Climate Law and Governence Day 2021 at COP26”.

Dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, przedstawił dane i najciekawsze proekologiczne projekty finansowane z programu Erasmus+ w Polsce. Wystąpienie było ważnym punktem panelu „Advancing the Just Transition through Law & Science Three Years from COP24”, którego przewodniczącą i organizatorem była adw. Magdalena Stryja reprezentująca Uniwersytet Śląski i Center for International Sustainable Development Law (CISDL).

Konferencja „Climate Law and Governence Day” tworzy przestrzeń do dialogu między delegatami COP w kwestiach nowelizacji prawa międzynarodowego na rzecz ochrony środowiska.

Działania edukacyjne programu Erasmus+ są skierowane do osób w każdym wieku. System został podzielony na pięć segmentów: kształcenie szkolne, zawodowe, wyższe i dorosłych i młodzieży. Przykładem beneficjenta programu Erasmus+ jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, gdzie zrealizowano projekt proekologiczny „Dbaj o wodę - dbaj o świat!”. Celem było uświadamianie dzieci, że nieodpowiedzialna konsumpcja wody może doprowadzić do kryzysu. Projekt był skierowany do uczniów w wieku 11-12 lat i miał wpłynąć na zmianę sposobu myślenia o wodzie. W realizacji pomagali europejscy partnerzy z Hiszpanii, Grecji, Turcji oraz Słowenii.

Erasmus+ zamierza zwiększyć zakres kompetencji w ekologicznych dziedzinach, angażując uczestników programu w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem takich działań jest zrealizowany projekt Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Stworzona przez nich platforma edukacyjna „Clean Air”, powstała z myślą o społecznościach wiejskich. Udostępniane w ramach niej materiały służą pomocą w edukacji najmłodszych mieszkańców wsi nie tylko w Polsce, ale i pięciu innych krajach.

„Program Erasmus+ w priorytecie ekologicznym sfinansował w ciągu 2 lat 521 projektów, których wartość przekroczyła 23,5 miliona euro. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną. W nowej perspektywie budżetowej Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 budżet Erasmusa zwiększył się dwukrotnie w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020 i wynosi teraz 28 mld euro” - powiedział dr Paweł Poszytek.

Szeroki zakres programu Erasmus+ powoduje, że jest on skierowany do każdego, komu bliskie są wartości zrównoważonego rozwoju, ekologii i zmian klimatycznych. Możliwość realizacji małych jak i dużych projektów są na wyciągniecie ręki. Wystarczy wejść na stronę erasmusplus.org.pl i zapoznać się ze szczegółami. Tych którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+, organizatory serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Dniu Informacji, który odbędzie się 13 stycznia w formule online.

Źródło informacji: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!
11 godziny temu 1,184

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
15 godziny temu 5,410

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

Gmina Kłodawa
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy
16 godziny temu 606

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy

Inne
Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego
16 godziny temu 7,858

Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego

Powiat Kolski
33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji
17 godziny temu 1,721

33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji

Powiat Kolski
Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie
18 godziny temu 1,484 1

Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie

R E K L A M A