Realizacja Kolskiego Budżetu Obywatelskiego zapisana była w programie wyborczym Krzysztofa Witkowskiego. W tym roku został wdrożony w życie. Co jednak poszło nie tak, że w procesie głosowania nie mieliśmy na co głosować?
Postanowiliśmy skierować pytania do Urzędu Miejskiego w Kole o organizację Kolskiego Budżetu Obywatelskiego.
Celem KBO jest współdecydowanie mieszkańców Koła o przeznaczeniu cześci środków finansowych z budżetu miasta na wybrane przez siebie cele. KBO ma służyć z jednej strony do aktywizacji mieszkańców w życiu publicznym, zachęcić do działania na rzecz najbliższego otoczenia, a z drugiej strony sprzyjać większej otwartości organów samorządowych na potrzeby danej wspólnoty oraz większej trafności podejmowanych decyzji inwestycyjnych. KBO ma istotną funkcję społeczną, mianowicie mieszkańcy współdecydują o rozwoju miasta oraz zwiększa się poczucie identyfikacji mieszkańców z miejscem swojego zamieszkania i chęć angażowania się we wspólne sprawy.
W ramach KBO na rok 2022 wpłynęły 3 projekty: dwa projektu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole oraz Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole. Po analizie projektów przez zespół powołany zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła, który to oceniał i weryfikował złożóne projekty stwierdzono, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w rozumieniu obecnie obowiązującej uchwały nie może być projektodawcą. Projektodawcą jest mieszkaniec, który składa projekt do realizacji w ramach KBO. Uprawnione również do udziału w KBO są organizacje pozarządowe, które nie są jednostkami ani organami administracji publicznej oraz których działalność nie jest nastawiona na osiągnięcie zysku, i które działają na terenie Gminy Miejskiej Koło. Projekt złożony przez Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole nie spełnił wymogów formalnych, z uwagi na brak wymaganej listy z podpisami mieszkańców popierających projekt. Nabór projektów w ramach KBO zostanie powtórzony w 2022r. z realizacją w 2023r. Mam nadzieję, że KBO będzie cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkańców Koła, oraz, że projekty zostaną prawidłowo złożone przez wnioskodawców.
Na powyższe pytania odpowiedział Burmistrz Miasta Koła
Zapytaliśmy naszych czytelników na facebooku, czy mieli wiedze o prowadzonym przez Urząd projekcie KBO. Wielu pozostawiło odpowiedź, że "nie". Czy zatem można powiedzieć, że poczynione zostały wszystkie możliwe kroki, aby mieszkańcy Koła dowiedzieli się o prowadzonym KBO?. Może brak większej liczby zgłoszonych projektów było wynikiem braku świadomości wśród mieszkańców, że mogą brać udział w tak ważnym projekcie.