21 września br. zmarł Władysław Zieleśkiewicz , mieszkaniec Grzegorzewa, były pracownik Starostwa Kolskiego, autor wielu książek propagujących sport.
Sport i jego historia zawsze były wielką pasją Władysława Zieleśkiewicza. Zarówno wówczas, gdy trenował w drużynie trampkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego, jak i wtedy, gdy godzinami „połykał” roczniki gazet i wygrywał konkursy wiedzy sportowej. (Był m.in. wicemistrzem woj. bydgoskiego, mistrzem woj. toruńskiego i 3-krotnie mistrzem woj.konińskiego kibiców sportowych). Także wówczas, gdy w rodzinnym Grzegorzewie pracował przy budowie boiska Ludowego Zespołu Sportowego, jak i wtedy, gdy słuchał Mazurka Dąbrowskiego po sukcesach biało-czerwonych.
Już na początku lat 60. radiowe transmisje Bohdana Tomaszewskiego i Bogdana Tuszyńskiego zafascynowały go do tego stopnia, że rozpoczął pisanie czegoś w rodzaju kroniki sportowych wydarzeń. Z zamiłowania do sportu zrodził się pomysł napisania książki. W czasach, gdy jeszcze nie było internetu, niedobór bezpośrednich kontaktów z wielkim sportem starał się rekompensować lekturą krajowej i zagranicznej prasy sportowej. Poprzez narodowe federacje dotarł do historyków i statystyków sportu w Holandii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Skorzystał z wielu pozycji encyklopedycznych i wydawnictw rocznicowych, przejrzał zbiory wielu bibliotek i prywatne archiwa przychylnych mu osób.
W roku 1992 wydana została jego pierwsza książka „Gwiazdy zimowych aren”, ale ciągle czuł ogromny niedosyt i dlatego okres pobytu w Warszawie (1999-2010) wykorzystał dla rozwinięcia swojego wielkiego hobby, jakim jest historia sportu. W 2002 roku Państwowe Wydawnictwo Naukowe wydało „Encyklopedię sportów zimowych” jego autorstwa. Zbiegło się to w czasie z eksplozją talentu Adama Małysza i jego wspaniałych sukcesów. Książka była prezentowana w studio Telewizji Polskiej, a przedstawiciel PWN osobiście wręczył ją Małyszowi. Należy ona bez wątpienia do najlepszych polskich publikacji sportowych. Po jej wydaniu telewizja warszawska nadała na żywo specjalny program poświęcony „Encyklopedii sportów zimowych” z autorem w roli głównej.
Cztery lata później ukazała się kolejna jego książka „Historia polskiego hokeja na lodzie”. Promocja tej książki miała miejsce w Toruniu, podczas rozgrywanych tam Mistrzostw Świata I dywizji. W przerwie jednego ze spotkań Polaków, Władysław Zieleśkiewicz udzielał na żywo wywiadu Telewizji Polskiej. Promocję książki zaszczycili wówczas swoją obecnością dwaj znakomici hokeiści występujący w lidze NHL – Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa. Fakt ten dokumentuje pamiątkowe zdjęcie. Jednym z organizatorów i zarazem gościem tej promocji był Pan Michał Zaleski, od roku 2002 do chwili obecnej prezydent Torunia.
Lata 2008-2013 zaowocowały trzema dalszymi opracowaniami na temat piłki ręcznej i siatkówki. W grudniu ubiegłego roku, jako szósta z kolei, ukazała się jego książka „95 lat polskiej piki ręcznej”. Stała się ona specjalnym upominkiem dla wszystkich gości przybyłych do Teatru Wielkiego w Warszawie na Galę 95-lecia polskiej piłki ręcznej z udziałem autora. Obok Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego obecni tam byli m.in.: Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, członek MKOl Irena Szewińska, znani parlamentarzyści, prezesi szeregu polskich związków sportowych, dziennikarze oraz liczne gwiazdy sportu. Na przestrzeni kilkunastu lat Władysław Zieleśkiewicz poznał wybitnych olimpijczyków i reprezentantów Polski, wspaniałych trenerów i działaczy oraz ciekawych ludzi ze świata sportu. Z wieloma z nich utrzymuje dobry kontakt.
Źródło: https://czasnazmiany.weebly.com/
Msza żałobna zostanie odprawiona dnia 25 września (sobota) 2021 r. o godz. 14.00 w Kaplicy Cmentarnej w Grzegorzewie, po której nastąpi złożenie Zmarłego do grobu. Rodzinie, przyjaciołom i najbliższym składamy wyrazy najszczerszych kondolencji.