Rozliczenie PIT to proces obejmujący przygotowanie i złożenie rocznego zeznania podatkowego. Stanowi ono podstawę do zapłaty podatku lub zwrotu nadpłaty za zaliczki. Chociaż z każdym kolejnym rokiem załatwienie tego typu formalności jest coraz bardziej uproszczone, to nadal wiele osób ma różnego rodzaju wątpliwości. Przedstawiamy najważniejsze informacje, dzięki którym rozliczysz się prawidłowo!
Na każdej osobie pracującej legalnie w Polsce spoczywa obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Maksymalny termin, do którego trzeba załatwić wszystkie formalności to 30 kwietnia. Nie dotyczy to jedynie przedsiębiorców korzystających z ryczałtu lub karty podatkowej, którzy muszą wysłać dokument do 31 stycznia. Takie zeznanie powinno być dostarczone pocztą lub złożone osobiście w formie elektronicznej. W tym celu warto wykorzystać darmowy program do PIT 37 online usprawniający cały proces.
Od 2019 roku rozliczenie PIT to szybki i wyjątkowo łatwy proces. Pracownicy nie muszą już samodzielnie wypełniać dokumentów, a jedynie zaakceptować lub w razie potrzeby poprawić formularz przygotowany przez Urząd Skarbowy. W tym celu świetnie sprawdzi się aplikacja do rozliczania PIT, w której uzupełnisz pominięte dane. Jeśli chcesz, możesz też odrzucić całkowicie deklarację i samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. W przypadku braku ruchu ze strony podatnika zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Do 1 czerwca dostępna będzie opcja korekty zeznania.
Program do rozliczenia PIT 37 przyda się też dla osób, które chciałyby przeznaczyć część swojego podatku na cele charytatywne. Taka działanie jest niezwykle proste i w pełni bezpieczne, a przy tym nie wymaga dodatkowych opłat. W ten sposób możesz skutecznie wesprzeć potrzebujące osoby za zaledwie jednym kliknięciem. Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego czy fundacje na niepełnosprawne lub chore dzieci, możesz sprawdzić KRS na tej stronie internetowej: http://fundacjaagnieszka.pl/.
Do corocznego rozliczania deklaracji PIT zobowiązani są wszyscy podatnicy danego kraju. W Polsce jest to uregulowane przepisami zawartymi w Konstytucji RP i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypełnienie tych formalności pozwala ustalić, jaka kwota podatku została pobrana przez podatnika. W wielu przypadkach okazuje się, że suma wpłaconych zaliczek jest zbyt niska lub za wysoka. W pierwszej z tych sytuacji trzeba uregulować należność w Urzędzie Skarbowym, zaś w drugiej nadwyżka zostaje zwrócona.
Obowiązkowi rozliczenia PIT podlega każda osoba fizyczna. Do 18. roku życia podatnicy podlegają deklaracji złożonej przez rodziców lub opiekunów prawnych. Natomiast po osiągnięciu pełnoletności i osiągnięciu dochodów trzeba to zrobić samodzielnie. Należy pamiętać, że podatki muszą płacić zarówno polscy rezydenci, jak i osoby spoza kraju, jednak uzyskujących przychód na terenie Polski.