O stworzenie miejsca dedykowanego urnom zmarłych na terenie cmentarza komunalnego w Leśnicy wnioskuje Radna Rady Miejskiej w Kole - Teresa Brzoska.
Kolumbarium – prostopadłościenna lub niekiedy kopulasta budowla cmentarna z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica). Kolumbarium pojawiło się w czasach cesarza Augusta w I w. p.n.e. Kolumbarium to budowla podziemna z niszami w ścianach wewnętrznych ustytuowanych w piętrowych rzędach. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych i opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami. Pod ścianami, na posadzce ustawiano sarkofagi. Wnętrze zdobiono zazwyczaj freskami i stiukami. Przykładem tej architektury są zachowane XIX-wieczne kolumbaria na cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie. Istniały one też do chwili dewastacji na cmentarzu na Rossie w Wilnie. W obecnych czasach kolumbaria buduje się na cmentarzach w pobliżu krematoriów.
- wikipedia
21 stycznia br. na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole , Tomasza Sobolewskiego wpłynęła interpelacja wspomnianej Radnej Teresy Brzoskiej, która kieruje poniższe słowa do Burmistrza Miasta Koła:
Panie Burmistrzu, w związku z licznymi pytaniami mieszkańców proszę o rozważenie możliwości budowy kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Leśnicy. W ostatnich latach wzrasta liczba kremacji i staje się ona coraz częstszą formą pochówku, dlatego jest zapotrzebowanie na kolumbarium. Można by to robić etapami, a ściankę z urnami usytuować w takim miejscu, aby była możliwość dobydowy gdyby zachodziła taka potrzeba.
- Teresa Brzoska
Czy pomysł radnej dojdzie do skutku?