Już niedługo, 31 stycznia, po raz 29. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Kole trwają prace nad organizacją Kolskiego Finału, prowadzone przez Kolski Sztab przy współpracy Urzędu Miejskiego w Kole, Starostwa Powiatowego w Kole i osób wspierających inicjatywę. Dziś miało miejsce spotkanie organizacyjne, na którym zapadły decydujące kwestie.
Chcemy włączyć się w tę szlachetną ideę, ale pamiętać musimy, że trwająca epidemia nakłada ograniczenia organizacyjne - a nasze zdrowie jest teraz najważniejsze. Zatem, niestety, nie będzie w tym roku koncertu plenerowego, licytacji gadżetów ani światełka do nieba. Elementy te dawały radość i poczucie bliskości, ale ich brak nie musi zaważyć na efekcie tegorocznego Finału, którym jest przecież zbierane pieniędzy na zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
W spotkaniu organizacyjnym udział wzięli członkowie Kolskiego Sztabu i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo - Straż Miejska, KPP Koło, OSP Koło nad Wartą oraz MPH "Wartaki" zaangażowana w pomoc przy rozliczaniu wolontariuszy z bankami.
Ustalono, iż kwesta uliczna, w której udział weźmie 121 wolontariuszy, prowadzona będzie w godz. 8.00 - 19.00 (19.00 to godz. rozliczenia się z datków). W harcówce, w godz. 13.00-17.00 będzie czynny sklepik WOŚP, w którym będzie można kupić przedmioty z Fundacji oraz ofiarowane przez lokalnych darczyńców. Nie odbędzie się (jak co roku) spotkanie wolontariuszy z policją w celu omówienia zasad bezpiecznego kwestowania (obowiązuje zakaz zgromadzeń). Zamiast niego, każdy kwestujący otrzyma ulotkę mówiącą o reżimie sanitarnym, sposobie i czasie rozliczenia datków oraz bezpieczeństwie podczas kwesty.
Finał z głową - takie jest hasło przewodnie naszej zbiórki. Tym razem skupiamy się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii. 29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia. Nieprzerwana transmisja internetowa ruszy już 30 stycznia wieczorem. Głównym punktem działań WOŚP w stolicy, po rocznej przerwie, ponownie będą okolice Pałacu Kultury i Nauki.
W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.:
Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów.- Tomasz Grochowski, Centrum Zdrowia Dziecka