Internet domowy daje ogromne możliwości. Dzięki niemu poznajemy świat, możemy pracować zdalnie, robimy zakupy i mamy dostęp do wielu rozrywek. Jednak oprócz tych ewidentnych korzyści Internet niesie wraz ze sobą wiele zagrożeń. Potrafi niekorzystnie wpływać na osobowość człowieka, który może mieć problemy z odróżnianiem realnej i wirtualnej rzeczywistości. Trzeba więc nauczyć się używać Internetu z ogromną świadomością i przekazać tę wiedzę także dzieciom.
Niestety wiele osób wykorzystuje internet domowy w niewłaściwy sposób, poczytując tę przestrzeń jako miejsce, gdzie można być tym, kim się chce, a nie tym, kim się jest. Dopóki jest to zabawą, to nie ma problemu. Jednak takie zachowania często wymykają się spod kontroli i człowiek udający kogoś innego zaczyna wierzyć w wykreowaną przez siebie osobowość lub w świat stworzony przez innych. Gdy minie jakiś czas, można nawet zapomnieć, jak wygląda realna rzeczywistość. Czasami też ludzie za bardzo utożsamiają się z tworzonymi przez siebie awatarami, a to może przerodzić się w niebezpieczne uzależnienie, do którego nie wolno dopuszczać.
Internet zapewnia anonimowość, a więc ludzie mogą bez skrępowania opowiadać o tym, co naprawdę myślą, jakie mają poglądy, mogą też szczerze opowiadać o sobie. Dzieje się tak, bo anonimowość zapewnia coś w rodzaju bezpieczeństwa, bo można schować się za komputerowym monitorem. Ludzie pozbywają się więc różnych kompleksów związanych z wyglądem, czują się komfortowo, bo wiedzą, że najbardziej liczy się osobowość. Dopóki kontakt z Internetem wygląda w ten sposób, to wszystko jest pod kontrolą i można cieszyć się szerokimi możliwościami, jakie zapewnia nam Internet domowy.
Jednak trzeba sobie uświadomić, że anonimowość, którą daje nam Internet, to także ogromna pokusa do manipulacji własnym wizerunkiem. Niewłaściwie wykorzystywany w tym zakresie Internet domowy stwarza możliwość tworzenia własnej, fikcyjnej rzeczywistości, a osoba, która ją stworzyła, zaczyna w nią wierzyć. I tak niektórzy wirtualnie spełniają swoje marzenia, które w realu nigdy nie mogłyby się ziścić. Nagradzają się za osiągnięcia, których w rzeczywistości nigdy nie doświadczyli, wymyślają swoją historię, która nigdy się nie wydarzyła. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Wiele osób dopuszcza się także różnych mechanizmów manipulacji po to, by zaszkodzić innym, więc lepiej nie ufać bezgranicznie osobom poznanym w sieci.
Internet domowy, z którego korzysta się mądrze i z rozsądkiem, to ogromne korzyści, ale też zagrożenie dla dzieci, które mają łatwy dostęp do nieodpowiednich treści i czasem niedobrych znajomości. Rolą dorosłych jest nauczenie ich właściwych, odpowiedzialnych zachowań w świecie wirtualnym, a wówczas i one będą czerpać wiele dobrego z wirtualnej przestrzeni.
Dziś powoli zapominamy, jak to było, gdy nie mieliśmy Internetu. On zmienił nasze życie w wielu aspektach. To dzięki niemu możemy pracować i uczyć się zdalnie. W Internecie rosną nasze biznesy i to tam sprzedajemy nasze produkty i towary. Internet domowy daje nam możliwość śledzenia informacji ze świata i korzystania z wielu rozrywek. Chętnie oglądamy filmy i koncerty muzyczne. Mamy możliwość brania udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych. Załatwiamy coraz więcej spraw urzędowych i praktycznie przestaliśmy odwiedzać oddziały bankowe, bo kwestie finansowe realizujemy także online. Zamiast chodzić do galerii handlowych, robimy zakupy, siedząc wygodnie na kanapie w salonie. Ba… nawet kontakty towarzyskie coraz częściej przenoszą się do Internetu. I choć nasz świat wygląda zupełnie inaczej niż 15 lat temu, to stał się chyba jeszcze bardziej interesujący.