Otrzymanie prawa jazdy to najczęściej ten ważny, życiowy moment, który wiąże się także z zakupem pierwszego pojazdu. Możliwość samodzielnego prowadzenia samochodu jest dla młodych ludzi bardzo ekscytująca, ale często są oni przerażeni wysokością składki ubezpieczeniowej, którą muszą płacić za swoje pierwsze auto. Jak sprawdzić, czy wybrany model rzeczywiście będzie dla nas opłacalny? W jaki sposób weryfikować wysokość składki i dostępne zniżki?
Wielu młodych kierowców marzy, aby ich pierwszy samochód był nie tylko szybki, ale także wzbudzał zachwyt wśród znajomych. Okazuje się jednak, że jako pierwsze auto nie warto wybierać modeli, które co prawda cieszą się dużą popularnością, ale zniechęcają wysokością składki, która musi być regularnie opłacana. Dlatego też – często za namową rodziców – młodzi ludzie decydują się na zakup samochodu, który przez najbliższy rok lub kilka lat będzie głównie komfortowym pojazdem służącym do szlifowania umiejętności jazdy.
Nie warto kupować aut marki BMW, Audi czy Volkswagen – tymczasem to ci producenci cieszą się dużą popularnością. Mercedes także nie jest opłacalny jako pierwszy samochód. Szacuje się, że średnia cena ubezpieczenia modeli tych producentów jest wysoka nie tylko w przypadku młodych kierowców, ale także tych posiadających wieloletnie doświadczenie.
Zaleca się jednakowo sprawdzać pojemność silnika oraz rocznik – to także ma ogromny wpływ na to, ile będziemy płacić. Co warto więc wybrać? Jeżeli wciąż mieścimy się w przedziale wiekowym 18-24, to z całą pewnością powinniśmy szukać wśród kilkuletnich pojazdów marki Seat, Renault, Fiat czy Peugeot. Jeśli chcemy oszczędzić na składkach, to nie powinniśmy decydować się na zakup wiekowych samochodów. Według dostępnych statystyk to właśnie one są często awaryjne i nierzadko trafiają do warsztatu. Wie o tym także ubezpieczyciel i oferuje niższe kwoty polisy czterokołowcom, które nie są mocno eksploatowane i w lepszym stanie.
Wiedząc już, że młody kierowca musi spodziewać się wysokiej składki OC, należy zastanowić się, czy może mieć to także swoje pozytywne strony. Otóż trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem stażu za kierownicą – cena ubezpieczenia będzie spadać, a to pozwoli na przyszłościowe inwestycje. Mniejsza składka zagwarantuje możliwość przeznaczenia pieniędzy na zakup droższego i lepszego pojazdu, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Jest to też odpowiednia motywacja do bezszkodowej jazdy – także i ona ma wpływ na to, jakie warunki otrzymamy w przyszłości od ubezpieczyciela. W końcu z czasem maleje ryzyko stłuczki bądź wypadku (ze względu na doświadczenie kierowcy) i towarzystwo może zaproponować nam korzystną i przystępną cenowo ofertę.
Ile jednak wynosi OC dla młodego kierowcy chwilę po zdaniu prawa jazdy? Płacona suma może być nawet wyższa o kilkaset złotych od składki, którą uiszcza przeciętny kierowca powyżej 24. roku życia. Jak było już wcześniej wspomniane – wiele czynników decyduje o tym, ile będziemy musieli zapłacić. Dlatego tak ważne jest, aby do zakupu pierwszego pojazdu podejść z rozwagą i dokładnie przemyśleć wybór. Najlepiej porównać ceny kilku różnych modeli.
Każdy kierowca z chęcią korzysta z dostępnych zniżek, dzięki którym wysokość rocznej składki staje się bardziej przystępna. Jako że młodzi kierowcy nie mają często zbyt wielu możliwości otrzymania satysfakcjonującej oferty, to jednak warto szukać takich pojazdów, które okażą się jak najbardziej opłacalne – szczególnie że jest to pierwszy pojazd, który najpewniej po kilku latach zostanie zmieniony.
Jak sprawdzić zniżki OC, z których możemy skorzystać już teraz? Okazuje się, że jednym z najbardziej przystępnych i najłatwiejszych sposobów jest skorzystanie z dostępnego kalkulatora OC i AC. Jest to prosta w obsłudze porównywarka (jak np. Ocenapolis.pl), która na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych sprawdzi aktualną wysokość ubezpieczenia komunikacyjnego.