Niemal 130 uczestników wzięło udział w sobotnim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym przebiegającym na 25-km odcinku wałów nadwarciańskich wzdłuż Warty. Wszyscy szczęśliwie dotarli do celu.
Choć rozpiętość wiekowa uczestników była znacząca, miła rowerowa wyprawa sprzyjała pokoleniowej integracji przy wspólnym wysiłku. Słońce dopingowało, ale wiatr utrudniał pokonywanie niektórych odcinków jazdy. Dlatego po szczęśliwym dotarciu do mety wszyscy czuli dumę i satysfakcję. Dla dzieci dużą przygodą była przeprawa promowa przez Wartę. Nastąpiło losowanie nagród, w tym roweru ufundowanego przez Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Suweniry włodarz wręczał osobiście, gratulując uczestnikom dotarcia do mety.
Rajd zorganizowali: Urząd Miejski w Kole, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie oraz współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 2 i Oddział Rejonowy PCK w Kole. Udział był bezpłatny. Organizatorzy i sponsorzy zapewnili posiłki na trasie i mecie oraz atrakcyjne nagrody.
Fundatorami nagród byli organizatorzy oraz firmy: Wood-Mizer Sp. z o.o., Geberit Produkcja Sp. z o.o., Lokum s.c. Baryła i wspólnicy, Kupiec Sp. z o.o. Marek i Iwona Darul. Posiłki zostały przygotowane dzięki wsparciu firm: Sokołów S.A. Oddział w Kole, Piekarnia Wioletty i Waldemara Kostańskich, Hurtownia Spożywcza M & K Kaczmarek s.c., Gospodarstwo Ogrodnicze Mariusz Popielarz. W organizację (pomoc w zabezpieczeniu trasy) włączyli się również wielokrotni uczestnicy maratonów MTB Dariusz Bejm i Roman Wabnic oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Pomocy technicznej udzielili Wiktor Bałchowitin, Bogusław Skibiński. Szczególne podziękowanie organizatorzy kierują do p. Krzysztofa Lityńskiego, który wspomógł uczestników w przejeździe przez najtrudniejsze odcinki trasy w miejscowości Ochle, wiodące przez prywatne tereny okolicznych rolników. Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie wydarzenia organizatorzy serdecznie dziękują i już dziś zapraszają na kolejne rajdy.
Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie jako współorganizator propagował działania związane z profilaktyką, aktywnymi formami wypoczynku w gronie rodzinnym oraz zdrowym trybem życia. Zadbał o słodki poczęstunek i napoje, drobne nagrody rzeczowe dla uczestników, a także materiały profilaktyczno – edukacyjne nt. promowanego przez Ośrodek projektu - Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg! Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe.
MOPiPR zachęca do zapoznania się z materiałami Kampanii „Zadbaj o dziecięcy mózg” promującej zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak żeby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników. Aby wykorzystywane świadomie i z umiarem były pozytywnym dodatkiem do rodzinnego życia, a nie jego centralnym punktem. 5 Domowa Zasada Ekranowa brzmi - Spędzajmy razem czas aktywnie. Ruch jest ważny dla zdrowia wszystkich domowników. Aktywność fizyczna jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Wspiera nie tylko rozwój fizyczny, lecz także rozwój układu nerwowego. Minimalny czas aktywności fizycznej dzieci do 2. roku życia to 3 godziny. Zaleca się, aby dzieci 2+ i młodzież mogły przeznaczyć na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Ruch jest ważny również dla zdrowia dorosłych. Dobrym pomysłem są wspólne aktywności ruchowe – bez używania urządzeń ekranowych!