Pochmurno 1.3

Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Autor: Partner 11 Wrzesień 2020 przeczytasz w ok. 4 min.
Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?
© partner
(0) | Czytano:
10,262 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony. Czasami jednak zdarza się, że pojazd ma dwie ważne polisy. Z czego to wynika i czy można uniknąć płacenia podwójnego OC? Dowiedz się więcej.

R E K L A M A
0
Czytano:
10,262 razy
Udostępnij

Podwójne ubezpieczenie OC oznacza konieczność podwójnego opłacania składek. To zaś wiąże się ze sporym wydatkiem nierzadko przekraczającym 1000 zł. Wcale jednak tak być nie musi – z podwójnego OC można zrezygnować.

Podwójne ubezpieczenie OC – kiedy występuje?

Z łatwością można wskazać kilka konkretnych przypadków, w których dochodzi do tzw. dublowania polisy. Są to przede wszystkim powody wynikające niejako z gapiostwa lub niewiedzy ubezpieczającego.

Wykupienie nowej polisy bez wypowiedzenia poprzedniego ubezpieczenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykupiona polisa ulega automatycznemu przedłużeniu, jeżeli ubezpieczający jej nie wypowie. Co to oznacza w praktyce?

Przykład. Załóżmy, że umowa u ubezpieczyciela X dobiega końca. Znajdujesz atrakcyjniejszą ofertę u ubezpieczyciela Y i opłacasz składkę. Gdy nie wypowiesz umowy u ubezpieczyciela X, płacisz podwójną składkę, bo poprzednia polisa zostanie przedłużona automatycznie.

Wykupienie własnej polisy przy zakupie używanego pojazdu z ważnym ubezpieczeniem

Często zdarza się tak, że samochody używane sprzedawane są wraz z ważnym ubezpieczeniem OC. Nabywca może korzystać z polisy – aż do jej wygaśnięcia. Może też wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie – wcześniej musi wypowiedzieć aktualną polisę, ale nie wszyscy o tym pamiętają. W efekcie dochodzi do zdublowania ubezpieczenia, jednak w tym przypadku nowy właściciel ponosi tylko jeden koszt, ponieważ poprzednią składkę opłacił zbywca.

Brak skutecznego wypowiedzenia umowy z powodu niedostarczenia dokumentów

Wielu kierowców wie, kiedy i na jakiej zasadzie może wypowiedzieć dotychczasową umowę, aby uniknąć zdublowania polisy. Czasami jednak – szczególnie przy wysyłaniu dokumentów za pośrednictwem wiadomości e-mail – dokumenty mogą nie dotrzeć. W efekcie ubezpieczyciel przedłuża dotychczasową polisę – nawet wtedy, gdy ubezpieczający wykupił ubezpieczenie w innym miejscu.

Brak skutecznego wypowiedzenia umowy z powodu niepełnych informacji na dokumencie

Chociaż nie istnieje jeden gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC, dokument powinien zawierać kilka konkretnych informacji. Wymienić można m.in. dane ubezpieczającego, dane pojazdu, numer polisy. Jeśli pismo nie będzie kompletne, wówczas ubezpieczyciel może uznać je za nieskuteczne. Doprowadzi to do automatycznego przedłużenia dotychczasowego OC.

Więcej na temat przypadków podwójnego ubezpieczenia można przeczytać w artykule dostępnym na stronie https://rankomat.pl/samochod/podwojne-oc.

Jak uniknąć podwójnych składek za OC?

Przepisy są tak skonstruowane, aby kierowca mógł uniknąć opłacania podwójnych składek z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego wykupionego na ten sam pojazd.

Jeżeli już dojdzie do sytuacji, w której doszło do zdublowania polis, należy złożyć wypowiedzenie umowy OC w formie pisemnej. Trzeba przy tym pamiętać, aby wysyłany dokument zawierał wszystkie niezbędne informacje – zgodne z wymogami konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym celu warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel udostępnia jakiś wzór do wypełnienia.

Należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC dotyczy wyłącznie tej polisy, która została przedłużona automatycznie. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale nie warto z tym zwlekać. Trzeba bowiem mieć świadomość, że ubezpieczyciel ma prawo żądać uregulowania należności za czas obowiązywania ochrony.

Przykład. W kwietniu doszło do automatycznego przedłużenia polisy, a Ty wypowiedziałeś umowę w sierpniu. Ubezpieczyciel ma prawo pobrać od Ciebie składkę za miesiące od kwietnia do sierpnia.

Zmieniasz ubezpieczyciela? Wybierz naprawdę korzystną ofertę

 Jeżeli już decydujesz się zmienić ubezpieczyciela, nowe ubezpieczenie powinno być dużo korzystniejsze. Dlatego – zamiast decydować się na przypadkową ofertę – skorzystaj z kalkulatora OC i AC na rankomat.pl. To miejsce, w którym szybko i wygodnie dokonasz kalkulacji. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut, a w efekcie tego możesz zaoszczędzić nawet do 50%. Naprawdę warto.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Ferie w mieście Kole - sprawdź propozycję zajęć
1 godzinę temu 979

Ferie w mieście Kole - sprawdź propozycję zajęć

Wypadki
 Tragiczny wypadek w Przedczu: dwie osoby nie żyją!
19 godziny temu 67,652

Tragiczny wypadek w Przedczu: dwie osoby nie żyją!

Wypadki
Nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia
22 godziny temu 13,885 1

Nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w regionie Koła - sprawdź, jakie miejscowości są na liście
23 godziny temu 8,015

Planowane wyłączenia prądu w regionie Koła - sprawdź, jakie miejscowości są na liście

Powiat Kolski
Krwiodawcy znów pomogli! Blisko 12 litrów zebranej krwi i osocza podczas akcji w Czołowie
23 godziny temu 1,798

Krwiodawcy znów pomogli! Blisko 12 litrów zebranej krwi i osocza podczas akcji w Czołowie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  14-01-2025]
23 godziny temu 1,228

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 14-01-2025]

R E K L A M A