Zbliża się znowu czas kompletowania szkolnej wyprawki. Rodzice każdego ucznia zdają sobie sprawę, że jest to naprawdę spory wydatek i nie warto tych przygotowań zostawiać na ostatnią chwilę. Nie tylko ze względu na domowy budżet, ale także dlatego, że kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego niektórych książek może po prostu brakować. Dlaczego za szykowanie dziecka do szkoły warto zabrać się już teraz?
Ostatnie dni wakacji to czas długich kolejek w księgarniach, dla wszystkich, którzy kupno podręczników zostawili na ostatni moment. Może się też zdarzyć, że niektórych książek w tym czasie zabraknie, a na dodruki z wydawnictw czeka się czasami kilka dobrych tygodni. To znacznie utrudni początek roku. Przez ten czas nasze dziecko nie ma jak korzystać z podręcznika, może to być także problem dla nauczyciela prowadzącego przedmiot. Dlatego lepiej oszczędzić sobie takich stresowych sytuacji i przygotować się do szkoły wcześniej.
Od kilku lat podręczniki dla uczniów szkół podstawowych kupowane są przez szkoły i udostępniane bezpłatnie uczniom. Dotyczy to jednak wszystkich podstawowych przedmiotów, z wyłączeniem języków obcych, religii, wychowania do życia w rodzinie itp. Wiadomo jednak, że wyprawka szkolna to nie tylko książki, bo rodzice muszą zadbać także o strój na WF, przybory plastyczne, pomoce naukowe, tornister oraz bardzo często o nową garderobę szkolną.
W trudniejszej sytuacji są rodzice uczniów szkół średnich, gdyż są zobowiązani do kupna wszystkich podręczników. Wydawnictwa szkolne i naukowe prześcigają się w pomysłach, aby rodzice skorzystali właśnie z ich oferty. Na przykład WSiP podręczniki oferuje również w systemie ratalnym, co może być kuszącą propozycją zwłaszcza dla rodzin wyprawiających do szkoły kilku uczniów jednocześnie.
Większość rodziców wie, że od kilku lat można ubiegać się o 300 zł z programu rządowego na szkolną wyprawkę dla dziecka. Wypłata jest jednorazowa, niezależna od dochodów rodziny, mogą korzystać z niej zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich, zawodowych, szkół dla dorosłych i policealnych. Ważne, żeby uczeń nie przekroczył 20. roku życia (dla osób niepełnosprawnych ta granica to 24 lata).
Wnioski drogą elektroniczną przyjmowane są od 1 lipca i im szybciej zgłosimy się do programu, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto. Wnioski można składać do 30 listopada, ale większość rodzin robi to ze znacznym wyprzedzeniem.