Odwodnienie organizmu to bardzo istotne zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej ustroju. Zmiany objętości przestrzeni wodnych wewnątrz i pozakomórkowych oraz nieprawidłowe ciśnienie osmotyczne krwi będzie miało wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jak rozpoznać objawy odwodnienia i jak skutecznie się nawadniać?
Woda w organizmie człowieka stanowi około 60% jego masy ciała, a jej objętość ulega zmianie z tendencją malejącą w różnych okresach życia. Woda stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek. Ilość wody wydalanej wraz z moczem, wyprowadzonej przez skórę, czy płuca zależna jest od ilości wody wprowadzonej do organizmu przez przewód pokarmowy wraz ze spożytymi napojami i pożywieniem. Najważniejsza wymiana wody zachodzi w nerkach, które filtrują około 140 l osocza na dobę. Regulacja zwrotnego wchłaniania wody zachodzi z udziałem hormonu antydiuretycznego.
W przypadku kiedy podaż płynów ulega drastycznemu obniżeniu lub zawodzą mechanizmy regulujące równowagę wodną organizmu, dochodzi do odwodnienia.
Rodzaje odwodnienia:
Przyczyny odwodnienia organizmu:
Odwodnienie organizmu to stan, który może zagrażać zdrowiu lub życiu. Dlatego zaobserwowanie już pierwszych objawów odwodnienia umożliwi podjęcie działań w kierunku przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej. Naturalnym i podstawowym symptomem utraty nadmiernej ilości wody jest uczucie pragnienia. O ile dorosła osoba, zareaguje na ten objaw w sposób prawidłowy, to u dziecka rodzice powinni kontrolować stałą podaż płynów. To samo dotyczy ludzi starszych, szczególnie osób obciążonych demencją, gdyż odwodnienie u seniorów może występować z prozaicznego powodu – nie pamiętają o spożywaniu odpowiednich ilości wody.
Odwodnienie rozpoznaje się według poniższych objawów:
Rozpoznanie odwodnienia w warunkach klinicznych obejmuje w pierwszej kolejności pomiar ciśnienia tętniczego oraz ośrodkowego ciśnienia żylnego, rozkurczowego tętnicy płucnej, w celu wyeliminowania zagrożenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Badania laboratoryjne obejmują morfologię krwi oraz stężenie elektrolitów. Warto oznaczyć także białko w osoczu. Wykonuje się dodatkowo analizę moczu, badając ciężar właściwy i molalność uryny.
Właściwe nawodnienie organizmu jest uwarunkowane osobniczymi cechami wynikającymi ze zmienności biologicznej, stanu fizjologicznego i warunków otoczenia. Warto jednak kierować się kilkoma zasadami, które zapobiegają odwodnieniu organizmu.
Jak zapobiec odwodnieniu organizmu?
Dowiedz się więcej na stronie: https://pelafenlek.pl/