Okres wakacji i urlopów to czas, w którym częściej i więcej podróżujemy. Wybierając się po raz pierwszy w nieznane okolice nie można zapominać o mapie. Dzisiaj jednak, w dobie ciągłych zmian i remontów, mapy drukowane błyskawicznie się dezaktualizują, dlatego najlepszym wyborem jest postawienie na mapy cyfrowe. Jaki GPS do samochodu wybrać i czy w ogóle to się opłaca? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Większość z nas korzysta obecnie ze smartfonów, a w nich – o ile połączone są z internetem – bez trudu można uruchomić funkcję „mapa Google – wyznacz trasę”. Jednak należy podkreślić, że koniecznym warunkiem jest podłączenie do internetu. Dlatego podczas podróży przez tereny o słabszym zasięgu lub zagranicznego wyjazdu takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Znacznie lepszą opcją jest w takiej sytuacji korzystanie z systemu GPS z wbudowanymi mapami.
Zastanawiasz się, jak wybrać tę najlepszą nawigację GPS? Oczywiście powinna ona być dopasowana do Twoich potrzeb. Dlatego warto wcześniej poznać istotne parametry i wiedzieć, na co wpływają.
W tym wypadku weź pod uwagę przede wszystkim przekątną – im jest ona większa, tym wygodniejszy ekran. Gwarantuje to też większy obszar wyświetlany na ekranie, co daje z kolei swobodę prowadzenia auta bez ciągłego zerkania na ekran GPS-a. Nie bez znaczenia jest też maksymalna jasność obrazu – im będzie ona wyższa, tym lepiej będziesz widzieć elementy wyświetlane na ekranie w warunkach dużego nasłonecznienia.
Serce każdego urządzania nawigacyjnego – to one sprawiają, że decydujesz się na zakup tego sprzętu, od nich zależy też jakość obsługi urządzenia. Na co zwrócić uwagę w przypadku map? Przede wszystkim na często aktualizacje i dokładność. Brak aktualizacji map sprawia, że na trasie możesz znaleźć wyłączone z ruchu drogi lub też ominąć wygodną, szybką i nowo wybudowaną trasę. Brak aktualizacji sprawia, że GPS staje się praktycznie nieużyteczny. Dlatego też wybierając GPS zwróć uwagę na to, żeby miał gwarancję dożywotniej aktualizacji.
Dobry interfejs powinien być czytelny i intuicyjny, łatwy do obsłużenia podczas prowadzenia auta. W niektórych modelach możesz znaleźć wygodną funkcję, która pozwala szybko przełączyć widok z 2D do 3D. Na ekranie znaleźć też możesz informacje o aktualnym natężeniu ruchu drogowego oraz łatwo wybrać spośród dostępnych tras. W przypadku interfejsu warto też sprawdzić, czy dostępny w nim jest język polski, to znacząco ułatwi korzystanie z możliwości sprzętu.
Na mapach powinny być dostępna baza punktów użyteczności publicznej, takich jak czarne punkty, stacje paliw, bankomaty czy hotele. Dzięki w trakcie podróży łatwo znajdziesz potrzebne akurat miejsce.
Niektóre modele fabrycznie są wyposażone w niewielką liczbę map. Dlatego też w przyszłości konieczne może okazać się wgranie nowych. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na dostępną w wybranym urządzeniu pamięć wewnętrzną – im będzie jej więcej, tym więcej map można tam wgrać.