(0)|
Czytano: 4,318 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
4 grudnia w całym kraju mają miejsce tradycyjne obchody górniczego święta – Barbórki. Z tej okazji prezentujemy krótką historię kłodawskiej kopalni soli.
Badania prowadzone w latach 1937-39 przez prof. Edwarda Janczewskiego przyniosły odkrycie wielkiej struktury solnej, ciągnącej się od Izbicy Kujawskiego po wieś Solca Wielka koło Łęczycy. Jej długość wynosi 63 km, szerokość zaś dochodzi do 4 km. Wiercenia wykonane w czasie okupacji niemieckiej i w latach 1945-50 udokumentowały istnienie w ramach tej struktury kłodawskiego wysady solnego, największego na Niżu Polskim.
Sól cechsztyńska zalega w rejonie Kłodawy na głębokości ok. 6000 metrów. Z tej głębokości masy solne zostały wypiętrzone ku powierzchni tak, że przykrywający ją młodszy nakład ma miejscami grubość ok. 100 m. Złoże kłodawskie ma zróżnicowaną strukturę: oprócz tzw. Starszej soli kamiennej białej, znajdują się w nim pokłady starszej soli szarej (tzw. soli drogowej), młodszej soli magnezowo-potasowej oraz najmłodszej soli różowej.
Decyzja o budowie kopalni zapadła jesienią 1949 r. W latach 1950-54 zgłębiono szyby „Michał” i „Barbara”, po czym ruszyły prace poszukiwawcze. Eksploatację soli rozpoczęto w 1956 r. Jako siła pociągowa pracowało wówczas pod ziemią 40 koni. Górnicza szychta „siwków” trwała 10 lat; dopiero w 1966 r. uruchomiono w kopalni trakcję elektryczną. Równocześnie na powierzchni trwała rozbudowa zakładów przetwórczych soli. Niecałe 4 km na północny zachód od kopalni wydrążono wentylacyjny szyb „Chrobry”.
W kopalni stosuje się wyłącznie komorowy system eksploatacji, z pozostawieniem półek i filarów międzykomorowych. Początkowo wydobycie prowadzono na poziomach 450 i 600 m, obecnie prace górnicze prowadzi się na głębokości 750 m. Zasoby na tym poziomie zapewniają pracę kopalni na następne dziesiątki lat.
Kopalnia Soli „Kłodawa” jest dziś praktycznie jedynym w Polsce producentem soli kamiennej. Od kilku lat jest możliwość zwiedzenia obiektu oraz spaceru podziemną trasą turystyczną.
opr. na podstawie książki „155 x Wielkopolska”
mn
Z okazji tego pięknego Święta wszystkim górnikom składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, pomyślności i wytrwałości w tej niezwykle trudnej i wyczerpującej pracy.