W dniu 24 stycznia, w pawilonie edukacyjnym Muzeum, na terenie lasu rzuchowskiego, rozpoczęto uroczystości. W imieniu swoim oraz dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anny Ziółkowskiej i kierownika Muzeum w Chełmnie, przybyłych gości przywitał dyrektor Szkoły Dominik Nosal.
W tym szczególnym dniu, poprzedzającym 75. rocznicę wyzwolenia przez Armię Sowiecką obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wspominamy miliony niewinnych ludzi, którzy nie wpisywali się w nazistowską wizję świata. Liczba ofiar Auschwitz przekroczyła milion osób. Ponad 90 proc. z nich stanowili Żydzi, ofiarami byli również Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy i przedstawiciele wielu narodów żyjących pod okupacją niemiecką i prześladowanych przez III Rzeszę.
Świadomi obowiązku, jaki na nas spoczywa, chcielibyśmy upamiętnić wszystkie ofiary tego niespotykanego i systematycznego mordu, jakim był Holokaust. Stąd nasza Szkoła im. Adama Mickiewicza w Chełmnie wystąpiła z taką inicjatywą. Spotkała się ona z dużym entuzjazmem ze strony pracowników Muzeum. Przyświeca nam cel, aby tutejszy Pomnik Ofiar Zagłady nie był tylko kolejnym pomnikiem, niemym symbolem przeszłości, mijanym w codziennej drodze do szkoły czy pracy, który dla okolicznych mieszkańców, a co najważniejsze uczniów naszej szkoły, jest czymś oczywistym, czymś, co po prostu jest. Nie możemy dopuścić, aby nasze dzieci, wnuki oraz pokolenia, które nadejdą po nas, nie znały prawdziwej historii tego miejsca i okrucieństwa, jakiego było świadkiem – mówił do zebranych dyrektor Szkoły.
- podsumowują organizatorzy
Głównym punktem uroczystości były występy uczniów, którzy tańcem, muzyką, pantomimą i recytacją fragmentów wierszy więźniów z gett, pokazali emocje oraz przeżycia zwykłych ludzi wyrwanych nagle z normalnego świata i wtrąconych w „bramy piekieł”. Za pomocą kolorów-symboli oddane zostały nastroje towarzyszące ludziom, którym przyszło zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami tamtych czasów. Na scenie dominowały: biel – symbolizująca oczyszczenie duszy po dramatycznych wydarzeniach, błękit – kolor nieba, łączności z Bogiem i spokój wewnętrzny, szarość – przypominająca cierpienie, trwogę, smutek i niepewność oraz czerń – uosabiająca zło, tragedię i śmierć, które przyniosła ludziom II wojna światowa.
Całość występu zwieńczył taniec symbolizujący współczesny świat. Pojawiły się kolory flagi państwa izraelskiego i polskiego, jako symbol solidarności obu krajów. Wspólnie musiały zmierzyć się z doświadczeniem wojny, a po odzyskaniu wolności, uczyć się na nowo żyć i odzyskiwać wiarę w podstawowe wartości, na których opiera się ład świata i człowieczeństwo.
Szkolnej i lokalnej społeczności za podjęte działanie na rzecz upamiętnienia ofiar Zagłady w tak wyjątkowej formie, jakim był występ, podziękował kierownik Muzeum. Zebranym podziękował także w imieniu Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, sekretarz Powiatu Artur Szafrański.
W drugiej części uroczystości jej uczestnicy przeszli w milczeniu pod Ścianę Pamięci poświęconej pomordowanym Żydom w obozie zagłady Kulmhof. Przy Ścianie wspólnie odmówiono modlitwę za zmarłych, której przewodniczył ks. Grzegorz Grochowski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie nad Nerem. Złożono także kwiaty i zapalono znicze.