Liczba domen na świecie zwiększa się z roku na rok, choć w przypadku wielu rozszerzeń dynamika wzrostu nie jest aż tak duża. Miejmy na uwadze, że rejestracja wielu nazw stawia przez abonentami dodatkowe wymagania, np. dotyczące zamieszkiwania danego kraju czy obszaru. Sprawdźmy, jak wyglądają aktualne statystyki liczby domen.
Informacje na temat aktualnej liczby domen przedstawia najnowszy raport Verisign za drugi kwartał 2019 roku. Liczba wszystkich adresów najwyższego poziomu wyniosła na koniec czerwca 354,7 mln. W drugim kwartale 2019 roku w rejestrach pojawiło się 2,9 mln nowych nazw, z czego zdecydowanie największy przyrost osiągnęła domena .com. Na koniec czerwca liczba domen z tym rozszerzeniem wynosiła 142,5 mln. Na kolejnych miejscach pod względem popularności znalazły się domeny narodowe – .cn i .tk odpowiednio z wynikami 23 i 22,5 mln. Pierwsze rozszerzenie to domena krajowa Chin, a drugie – Tokelau. Liczba krajowych domen najwyższego poziomu (ccTLD) wzrosła o 1,9 mln nazw i osiągnęła wynik 158,7 mln. Odpowiedzialnymi za takie wzrosty są przede wszystkim rozszerzenia .tw i .uk. – w pierwszym przypadku przyrosło 600 tys. nazw, a w drugim – 1,3 mln. Oto wyniki przedstawiające 10 najpopularniejszych domen TLD:
Lista najpopularniejszych domen krajowych wygląda następująco:
Jak w zestawieniu tym plasuje się domena Polski? Jak wielu domen brakuje nam do pierwszej dziesiątki? Według danych NASK liczba domen z rozszerzeniem .pl wynosiła na koniec października 2019 roku 2,54 mln i od dłuższego czasu nie ulega ona zmianie. Do zajęcia miejsca w pierwszej dziesiątce potrzebujemy blisko miliona nowych nazw – o uzyskanie takiego wyniku może być bardzo trudno.
W zestawieniu domen krajowych uwzględnione zostało rozszerzenie .eu, które przecież dostępne jest do rejestracji dla mieszkańców wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Liczba aktywnych nazw z rozszerzeniem .eu wynosiła w omawianym okresie 3,7 mln. Biorąc pod uwagę możliwych abonentów tej domeny, wynik trudno uznać za bardzo dobry. Na pewno potencjał tego rozszerzenia jest duży, a firmy będą się na niego decydować wraz z rozwijaniem swojej działalności i wchodzeniem na rynek Unii Europejskiej. Operatorzy domen organizują promocje, które mają zwiększyć zainteresowanie tym rozszerzeniem. Na koniec października 2019 własna domena .eu dostępna była na popularnym AZ.pl za 0 zł w pierwszym roku. Wyszukiwarka domen pokazuje również inne rozszerzenia dostępne za darmo, ale w przypadku .eu w dalszym ciągu możesz przebierać w wolnych nazwach.
Nowe domeny, czyli rozszerzenia takie jak: .pizza, .club czy .marketing obecne są na rynku już od kilku lat, ale czy cieszą się dużym zainteresowaniem? Według danych nTLDStats liczba domen gTLD na koniec października 2019 wynosiła blisko 27 mln, z czego największą popularnością cieszyło się rozszerzenie .top. Jeśli chodzi o kraje, w których zarejestrowano najwięcej takich nazw, to liderem pozostają Chiny z wynikiem około 10 mln domen. Polska zajmuje 27. pozycję z rezultatem ponad 46 tys. nazw.