To już 100-lat jak Polski Czerwony Krzyż pomaga wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Od wielu lat również wolontariusze z Koła są widoczni na każdej imprezie, wydarzeniu. Jednak zabezpieczenie medyczne to nie wszystko czym się zajmują.
Pod koniec I wojny światowej (2 lutego 1918 r.), podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, Helena Paderewska powołała do życia Polski Biały Krzyż, którego celem było niesienie pomocy rannym Polakom walczącym w trzech armiach – rosyjskiej, austriackiej i niemieckiej. Organizacja ta, na początku swego istnienia działała na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie pielęgniarki – ochotniczki gromadziły materiały, ubrania dla żołnierzy walczących w kraju oraz ochotników armii tworzonej we Francji (bieliznę, swetry, materiały opatrunkowe, skarpety, mydło, tytoń). Szczególną opieką Polski Biały Krzyż otaczał rodziny ochotników zwłaszcza w sytuacji śmierci lub kalectwa ojca rodziny.
Drugim celem statutowym stowarzyszenia, z którego Biały Krzyż stał się szczególnie znany, było szerzenie kultury i oświaty, rozbudzanie postaw patriotycznych oraz świadomości narodowej i obywatelskiej wśród żołnierzy polskich służących w armiach zaborczych, a po zakończeniu I wojny światowej wśród żołnierzy służby zasadniczej Wojska Polskiego.
Po przyjeździe do Polski w 1918 r. Helena Paderewska założyła w kraju Polski Biały Krzyż (PBK), którego została prezesem. Różnice pomiędzy PBK a PCK wyjaśnia sama Helena Paderewka w jednej z książek podsumowujących jej działalność społeczną:
„Kolizyj z utworzonym niemal równocześnie w Polsce Czerwonym Krzyżem nie było żadnych, gdyż Czerwony Krzyż zajmował się pogotowiem na czas wojny i rannymi w wojnie, jak i ich rodzinami, a Polski Biały Krzyż opieką nad żołnierzem w ogóle, gdy był zdrowym i aby go utrzymać w zdrowiu, aby go w pełnej miłości i poświęceniu dla sprawy utrzymać, na duchu podnieść, oświecić i z obowiązkami obywatelskimi zapoznać”.
W okresie międzywojennym PBK rozwijał się, prowadził szpitale, hurtownie, gospody, biblioteki żołnierskie, organizował kursy zawodowe. W 1936 r. został uznany za stowarzyszenie wyższej użyteczności. W czasie II wojny światowej Niemcy dokonując likwidacji organizacji społecznych, przekazali częściowo majątek Polskiego Białego Krzyża na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Polski Biały Krzyż rozwiązany został rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1946 r., a jego majątek został przekazany Towarzystwu Przyjaciół Żołnierza.
Polskie Towarzystwo Polskiego Krzyża (obecna nazwa: Polski Czerwony Krzyż) zostało oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w dniu 14 lipca 1919 r., zaś 16 września tego samego roku zostało przyjęte w poczet Międzynarodowej Ligii Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża (obecna nazwa: Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca). PCK utrzymuje przyjazne kontakty z MKCK, Federacją i bratnimi Stowarzyszeniami Krajowymi, w tym w sposób szczególny z: Białoruskim, Duńskim, Austriackim, Niemieckim, Węgierskim, Ukraińskim, Brytyjskim i Francuskim Czerwonym Krzyżem. Wspólnym mianownikiem naszych działań jest Siedem Zasad Podstawowych Ruchu, tj.: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność.
Kluczową rolę w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odegrały Kluby Honorowych Dawców Krwi. Działały one w pierwszych latach przy zakładowych i szkolnych Kołach PCK, a ostatnio stanowią podstawowe jednostki organizacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża.
W naszym mieście od blisku 20-lat funkcjonuje klub, który co osiem tygodni organizuje akcje poboru krwi. Każda akcja to dziesiątki,setki osób chcących podzielić się swoją krwią. To niewątpliwy sukces kolskiego oddziału a szczególnie kierownictwa.
Zofia Rowecka, Sylwia Pokrywczyńska, Ryszard Skorpski to główne filary kolskiego PCK. Warto przy okazji wspomnieć o wielu sukcesach lokalnych wolontariuszy, chociażby mistrzostwa pierwszej pomocy na szczeblach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Każdego roku z naszych szkół wychowankowie PCKu zajmują wysokie miejsca w/w olimpiadach.
Wielu gości: byłych wolontariuszy, przedstawicieli samorządów, szkół, organizacji pojawiło się dziś w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Kole, gdzie wspólnie wspominano historię organizacji, ale i złożono najlepsze życzenia na kolejne lata. Wśród gości pojawili się m.in. Poseł RP Leszek Galemba, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, wiceburmistrz Koła Lech Brzeziński wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Kole Tomaszem Sobolewski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kole Krzysztof Żurawik, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kole, itd.
Więcej o działalności wysłuchacie w materiale wideo, który już wkrótce na naszym portalu