Zespół Tańca Ludowego „Kościelec” oraz Zespół Wokalny „Alebabki” reprezentował miejscowe ZSRCKU oraz powiat kolski na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Mieszanka tańców tradycyjnych i współczesnych” w Macedonii, prezentując namiastkę polskiej kultury.
W bałkańskiej perełce uczniowie ZSRCKU w Kościelcu przebywali od 5 do 9 września podziwiając piękno przyrody rozciągającej się od brzegów jeziora Ohrid aż do góry Galichica oraz zwiedzając bogactwo kulturowe kraju, które nie bez przyczyny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Międzynarodowy festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Sztuki i Kultury „Ohrigjanka” pod czujnym okiem reżysera tego niezwykłego wydarzenia Pana Milenko Andreskiego. Do udziału w koncercie zostali również zaproszeni artyści z Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec” oraz Zespół Wokalny „Alebabki” z Kościelca, którzy wystąpili u boku kolegów z Bułgarii, Chorwacji, Polski i Macedonii.
Kościelecka grupa zaprezentowała na ohrydzkiej scenie tańce rzeszowskie i krakowskie oraz zaśpiewała tradycyjne piosenki ludowe. Nie dało się ukryć, że barwne stroje ludowe, dynamiczne choreografie i wesołe, pełne pozytywnej energii ludowe przyśpiewki spodobały się macedońskiej publiczności. Ulicami Ohrydu przeszedł kolorowy i rozśpiewany korowód występujących artystów, którzy przyciągali uwagę okolicznej ludności. Następnie przywitano zaproszone zespoły, przedstawiono ich publiczności oraz wręczono pamiątkowe statuetki i dyplomy, które w imieniu ZTL „Kościelec” odebrała Pani instruktor Anna Kucharska.
Wizyta w bałkańskiej perełce stała się doskonałą okazją do zwiedzania okolic. Uczniowie ZSRCKU zobaczyli m. in. Klasztor św. Nauma, Twierdzę Samuila, starożytny teatr, liczne cerkwie i monastery, a także płynęli statkiem po jeziorze Ohrid.
W drodze powrotnej młodzi podróżnicy zatrzymali się na Węgrzech, w celu zwiedzenia tętniącej życiem stolicy. Budapeszt oczarował młodzież bogactwem i pięknem architektury. Zwiedzili oni m. in. neogotycki parlament, plac bohaterów, kościół św. Macieja oraz spacerowali po moście Małgorzaty i brzegiem Dunaju.
Podczas międzynarodowego festiwalu kościeleccy artyści mieli możliwość poznania kultury innych krajów, wymiany doświadczeń oraz integracji z europejskimi kolegami. Młodzież poznała nieznane im obyczaje, tańce oraz pieśni. Grupa ZTL „Kościelec” została zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Dni festiwalu w Durres” oraz Międzynarodowy Festival „Dancing in Paralia”. Być może w przyszłym roku młodzież ponownie odwiedzi Albanię lub Grecję?