W związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Kole nauczycielki, p. Renata Sikorska i p. Monika Cieślak we współpracy z dyrekcją szkoły, przygotowały wystawę - zaaranżowały pokój, który doskonale oddaje klimat czasów wojny. Znajdują się w nim sprzęty i pamiątki z tego okresu.
W okresie międzywojennym pojawiało się wiele stylów, często rozbieżnych w estetyce. W odradzającym się kraju priorytetem stało się budownictwo. Wraz z nim narodziła się konieczność wyposażenia i dekoracji wnętrz mieszkalnych. Styl dworkowy był bliski potomkom rodów szlacheckich. Do najpopularniejszych wówczas elementów dekoracyjnych należały ozdobne kilimy, porcelana, szkło, naczynia. Lata świetności czciła fabryka porcelany w Ćmielowie. Nie brakowało wówczas eleganckich tkanin: żakardu, aksamitu oraz oryginalnych mebli. Wybuch II wojny światowej i hitlerowska okupacja wpłynęły na swobodny i naturalny rozwój polskiej sztuki. W roku 1947 po raz pierwszy pojawiło się "wzornictwo przemysłowe".
W urządzonym pokoju można na chwilę "przenieść się" do początku XX wieku, usiąść wygodnie przy stole, poczytać gazetę wydaną w 1949 roku, napić się herbaty z porcelanowej filiżanki, posłuchać radia albo muzyki płynącej z gramofonu.
Przygotowano także gabloty, w których znajdują się pamiątki z tamtych czasów: banknoty, zdjęcia Koła z okresu okupacji hitlerowskiej, dawne dokumenty, listy. Na ścianach wiszą oryginalne tablice z niemieckimi nazwami ulic. Zaprezentowane przedmioty robią ogromne wrażenie na uczniach, ponieważ niektóre sprzęty widzą pierwszy raz w życiu. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy użyczyli swoich rodzinnych pamiątek, aby ta wystawa mogła powstać.