(1)
Częściowe zachmurzenie -0.7
REKLAMA

Anomalie pogodowe a OZE

Autor: Redakcja portalu e-kolo.pl 07 Sierpień 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
Anomalie pogodowe a OZE
© e-kolo.pl
(1) | Czytano:
7,824 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Fale upałów, susze i to w okresie wegetacyjnym roślin polowych a z drugiej strony gwałtowne burze, ulewy czy nawet trąby powietrzne. Wszystkie te anomalie pogodowe łączy jedno określenie – zjawiska ekstremalne związane ze zmianami klimatu. Mamy kryzys klimatyczny i dalsze lekceważenie tej sytuacji zagraża całej ludzkiej cywilizacji. A wszystkiemu są winne gazy cieplarniane, w tym dwutlenek węgla, wraz ze wzrostem których, rośnie również temperatura na Ziemi.

R E K L A M A
1
Czytano:
7,824 razy
Udostępnij

W październiku 2018 roku eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych tworzący Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) ogłosili raport na temat skutków wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi. Z dokumentu wynika przede wszystkim, że zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie wzrostu o 1,5°C względem epoki przedprzemysłowej będzie dużo mniej niekorzystne niż o 2°C, zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody. Ponadto, działania, które trzeba podjąć, by osiągnąć ten cel nie wykluczają rozwoju stabilnej gospodarki i zmniejszania rozwarstwienia społecznego. Jednym z kluczowych przesłań raportu jest ostrzeżenie, że już obecnie obserwujemy skutki ocieplenia klimatu o 1°C. Stąd mamy więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, rosnący poziom morza i zanikający lód morski w Arktyce. Liczy się więc każdy ułamek stopnia. Innym ważnym wnioskiem raportu jest fakt, że ograniczenie wzrostu ocieplenia do 1,5°C wymagać będzie „szybkiej i dalekosiężnej” transformacji, obejmującej energetykę, poszczególne gałęzie przemysłu, użytkowanie przestrzeni, transport i aglomeracje. Jednym ze sposobów ograniczania emisji CO2 jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza tych bezemisyjnych, jak fotowoltaika, kolektory słoneczne czy energetyka wiatrowa. Wypadkowe emisje dwutlenku węgla związane z działalnością człowieka (tzw. „emisje netto”) powinny do 2030 roku spaść o 45% (względem wartości z roku 2010) a około roku 2050 – do zera.

Postęp technologiczny w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest duży, co powoduje zwiększenie wydajności i spadek kosztów inwestycyjnych. Według danych fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju od 2009 roku do końca 2018 roku, koszt urządzeń do wytwarzania energii z wiatru zmniejszył się aż o 66%, a ze słońca o 75%. W Unii Europejskiej średni koszt energii wiatrowej wynosi dziś 55 euro/MWh, słonecznej 65 euro/MWh, a pozyskiwanej z węgla aż 72 euro/MWh.

W zeszłorocznym opracowaniu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA pt. „Global Energy transformation: A roadmap to 2050” założony dla Unii Europejskiej cel udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii to 70% do roku 2050. Zaproponowano go w kontekście sprostania długookresowym zobowiązaniom dotyczącym dekarbonizacji regionu. W raporcie stwierdzono również, że na przestrzeni 10 lat licząc od roku 2005 udział energii odnawialnej w UE niemal podwoił się osiągając prawie 17%. Z kolei udział energii odnawialnej w zainstalowanej mocy w UE zakładany jest w roku 2050 na poziomie 94% w zestawieniu z 29 % poziomem w roku 2015.

- Jak w tej sytuacji wyglądają cele dla Polski na tle Unii Europejskiej?

Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

- Przenosząc się na poziom krajowy mamy obecnie projekty dwóch dokumentów: „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” oraz „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, przygotowanych przez Ministerstwo Energii – zauważa Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Jednym z ośmiu proponowanych kierunków rozwoju jest rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Zgodnie z nim Polska deklaruje osiągniecie 21% udziału OZE w finalnym zużyciu energii w 2030 r. Dokument zakłada, że aby wykorzystać potencjał OZE w sposób bezpieczny dla systemu, powstawać będą klastry energii i spółdzielnie energetyczne, które powinny zapewnić bilansowanie na poziomie lokalnym (powiat lub 5 gmin), dzięki powiązaniu różnych technologii i możliwości magazynowania energii. Mechanizmy wsparcia OZE mają w uprzywilejowanej pozycji stawiać rozwiązania zapewniające maksymalną dyspozycyjność, z relatywnie najniższym kosztem wytworzenia energii oraz zaspokajające lokalne potrzeby energetyczne.

Zdaniem Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego poziom regionalny ma tutaj również duże znaczenie. Tym bardziej, że zalecenia Komisji Europejskiej, z dnia 18.6.2019 r. w sprawie projektu zintegrowanego krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu w Polsce obejmującego lata 2021–2030, mówią o zwiększeniu poziomu ambicji w perspektywie roku 2030 do co najmniej 25% udziału energii ze źródeł odnawialnych jako wkładu Polski w realizację unijnego celu na 2030 r. Każde działanie się więc liczy, bo pomaga w ograniczeniu tempa globalnego ocieplenia, którego spowolnienie daje ludziom i ekosystemom więcej czasu na adaptację i uniknięcie zagrożeń.

Między innymi trzeba zwiększyć liczbę instalacji odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce, aby włączyć się w globalną walkę na rzecz dekarbonizacji. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Krzysztof Grabowski podkreśla, że zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki na dzień 31 marca 2019 roku moc zainstalowana w Wielkopolsce wszystkich rodzajów instalacji OZE (czyli wykorzystujących biogaz, biomasę, energię promieniowania słonecznego, energię wiatru, hydroenergię, czy technologię współspalania biomasy, biogazu lub biopłynów z innymi paliwami) to blisko 892 MW. - „A może być jeszcze więcej, tylko trzeba kreować pozytywne nastawienie społeczeństwa i przedsiębiorców do tego typu inwestycji i przekonywać, że to się opłaca. Dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego już od 2012 roku organizuje Wielkopolskie Dni Energii w formie festynów rodzinnych. Celem Wielkopolskich Dni Energii jest między innymi propagowanie idei stosowania odnawialnych źródeł energii.

W tym roku odbędą się one w czterech lokalizacjach:
w Buku – towarzysząc Dożynkom Powiatowo-Gminnym w dniu 24.08.2019 r., w miejscowości Siedlec – towarzysząc XXI Wojewódzko-Archidiecezjalnym Dożynkom Wielkopolskim w dniu 25.08.2019 r. oraz jednocześnie w Grabowie nad Prosną – towarzysząc Dożynkom Powiatowym i Dniom Grabowa nad Prosną, a także w Białośliwiu – towarzysząc Gminnemu Świętu Plonów w dniu 31.08.2019 r. Zapraszam najmłodszych Wielkopolan do edukacji poprzez zabawę, a ich rodziców do skorzystania z broszury przybliżającej tematykę inwestowania w fotowoltaikę w gospodarstwie domowym i biogazownie w gospodarstwie rolnym.”

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
kolo · 07 Sierpień 2019
"anomalia" redaktorze.
Wypadki
Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia
8 godziny temu 10,143

Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia

Inne
Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie
12 godziny temu 8,379

Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie

Inne
Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!
14 godziny temu 15,966 2

Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!

Miasto Koło
Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno
16 godziny temu 2,259

Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno

Gmina Kłodawa
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie
16 godziny temu 2,353

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie

Wydarzenia
Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole
16 godziny temu 1,315

Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole

R E K L A M A