To efekt podwójnego rocznika, jaki ubiegał się o miejsca w szkołach średnich Powiatu Kolskiego. Jak przygotowały się kolskie placówki do zmian w systemie edukacji? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Okazuje się, że szkoły średnie zarządzane przez starostwo, a jest ich pięć - zrobiły co mogły, aby przyjąć jak największą liczbę uczniów w tym roku. Najczęstrzym ograniczeniem była po prostu kubatura budynku.
Liceum Ogólnokształcące w Kole podwoiło ilość oddziałów z 7 do 14
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole z 5 do 7
Zespół Szkół Technicznych w Kole z 9 do 13
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie z 3 do 5
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Szkolenia Ustawicznego w Kościelcu z 4 do 7 oddziałów.
Dyrektorzy szkół, którzy zdecydowali się dostosować swoje placówki do zwiększonego naboru mogli liczyć na wsparcie finansowe Starostwa Kolskiego, które na ten cel przeznaczyło łącznie 547 988 zł plus zwiększona przez rząd subwencja oświatowa.
663 uczniów kończących gimnazjum zakwalifikowano do szkół średnich a 125 pozostaje bez miejsc, natomiast uczniów po ósmej klasie szkoły podstawowej zakwalifikowano 658 a 107 pozostaje bez miejsca na listach.
Mimo podjętych działań, aż 232 uczniów po powtórnym ogłoszeniu wyników rekrutacji pozostaje bez szkoły. Co będzie dalej? Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Kolski, podjęte zostaną kolejne działania, aby nie zostawić uczniów samych z tą sytuacją.
A suweren nadal uważa, że likwidacja gimnazjów to sukces. Przyzwyczajajcie się Polacy do kolejnych "sukcesów dobrej zmiany"
Ortograf ·
20 Lipiec 2019
Najczęstrzym ograniczeniem była po prostu kubatura budynku.
NAJCZESTRZYM MATKO SWIATA PANIE REDAKTORZE!!!
Loyd ·
18 Lipiec 2019
To nie wszystkie szkoły jeszcze są technika. Moim zdaniem technik umie więcej niż licealista w końcu matura na 30% a egz. Technika 75%. To to taka mała różnica. nie rozumiem dlaczego brakuje miejsc, w LO może i tak a reszta np. technika, bs1st? Kto chce się uczyć to ma gdzie a ci co idą na łatwiznę to muszą czekać na drugi nabór.
Ala ·
17 Lipiec 2019
Obecny starosta ma cierpieć za działania poprzedników? Przecież "podwójny" rocznik nie objawił się nagle. Od ilu lat wiadomo, że tak będzie.
mariusz ·
17 Lipiec 2019
Nie starosta, tylko rząd PIS - zrobił "deformę" udaje głupiego a koszty chce przerzucić na samorządy!(jak to pis). Budynki nie są z gumy, nikt rozsądny nie wybuduje szkoły na 4 lata (tyle potrwa kumulacja), nie będzie też remontował ruiny po 30- ce, bo MEN na to kasy nie ma więc nie da! Dzieciaki w końcu gdzieś upchną, ale poczekajcie do września, jak zobaczą swoje plany lekcji i ilu ich jest w klasie.
fr ·
17 Lipiec 2019
A nie można było przygotować pustego od 2 lat budynku po SOSW koło klasztoru, żeby zapewnić miejsca nauki?
Różowa ·
16 Lipiec 2019
"Kubatura budynku" to hit!!! To ze niby w LO w kole jest ok a w pozostalych szkolach nie? Nie bądźcie śmieszni!
Ala ·
17 Lipiec 2019
Rząd???
sylwia ·
17 Lipiec 2019
Przecież na tym ucierpią także i obecni licealiści, bo będą musieli uczyć się w przepełnionej szkole. Rząd pod sąd - tak jak to robią rodzice w Łodzi.
ilaj ·
16 Lipiec 2019
Izbica kujawska LICEUM - polecam
BBK ·
16 Lipiec 2019
w bbk zawodówka jeszcze
mariusz ·
16 Lipiec 2019
A suweren nadal uważa, że likwidacja gimnazjów to sukces. Przyzwyczajajcie się Polacy do kolejnych "sukcesów dobrej zmiany"
franek ·
16 Lipiec 2019
Czego oczekiwać od władz, które nie potrafią zapewnić leków w aptekach? To co się dziwić, że nie umieją też zapewnić uczniom miejsc w szkołach.
sławek ·
16 Lipiec 2019
No tak to wszystko tłumaczy - piękni, młodzi, mądrzy ale mają pecha bo trafili na Zalewską i mają przerąbane na całe życie. Nie można mieć za to przecież do nikogo pretensji - taki ich los.
qwe ·
16 Lipiec 2019
Miejsc w szkołach jest więcej niż uczniów w powiecie. Dla każdego miejce jest, niedługo rozpoczyna się drugi nabór, zgodnie z harmonogramem. W życiu nigdy nie jest sprawiedliwie, uczniowie w roczników 2003 i 2004 mają pecha, ale... trzeba mierzyć siły na zamiary. Dadzą radę, jak nie LO w Kole, to LO w Kościelcu, jak nie technikum w Powierciu to technikum w Kole, itd.