(2)
R E K L A M A
Słonecznie 10.7

Kary za brak OC znowu w górę

Autor: e-kolo.pl 05 Kwiecień 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Kary za brak OC znowu w górę
© e-kolo.pl
(2) | Czytano:
13,979 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Obowiązujące w Polsce prawo mówi jasno: każdy, kto jest właścicielem samochodu dopuszczonego do ruchu ulicznego, ma obowiązek wykupienia dla niego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy dopuszczają możliwość karania krnąbrnych kierowców, którzy próbują się wyłamać z tego obowiązku i nie kupują OC na czas. Kary za brak ważnej polisy są coraz większe, a na początku 2019 r. wzrosły po raz kolejny.

R E K L A M A
2
Czytano:
13,979 razy
Udostępnij

Dlaczego OC jest obowiązkowe

Wśród wszystkich dostępnych na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych tylko OC jest obligatoryjne dla kierowców. Z czego to wynika? Dlaczego wprowadzono obowiązek jego posiadania? Powodem była chęć zapewnienia wypłaty odszkodowania każdej osobie poszkodowanej przez innego kierowcę. Gdyby sprawca szkód nie miał OC, mógłby po prostu nie posiadać funduszy na ich opłacenie. Wszak trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś, kto 20-letnim Volkswagenem Golfem z impetem uderza w nowego Mercedesa, który w efekcie nadaje się do kasacji, był finansowo zdolny do wyrównania wyrządzonych szkód.

Dzięki obowiązkowi posiadania ważnego OC ryzyko niewypłacenia odszkodowania nie istnieje. Sprawca nie musi bowiem płacić z własnej kieszeni za szkody, ponieważ odszkodowanie zostaje wypłacone z jego polisy. Jeżeli jej nie posiada, rekompensatę wypłaca poszkodowanym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie domaga się jej zwrotu od sprawcy. Jeśli interesuje Cię termin wypłaty odszkodowania z OC, przeczytaj więcej na ten temat.

Jak więc widać, brak polisy może mieć poważne konsekwencje. Bolesne są również kary finansowe dla osób uchylających się od obowiązku wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ich wysokość jest uzależniona od następujących czynników:

  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce krajowej,

  • rodzaj pojazdu,

  • liczba dni bez OC.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce krajowej służy jako podstawowy przelicznik, w oparciu o który określa się wysokość kary za brak ubezpieczenia. Mianowicie dla samochodów osobowych stosuje się dwukrotność tego wskaźnika, trzykrotność w przypadku pojazdów ciężarowych, autobusów i ciągników, a równowartość 1/3 minimalnej pensji dla pozostałych pojazdów, czyli np. motocykli czy skuterów.

W zależności od liczby dni, w trakcie których samochód pozostawał bez OC, stosuje się następujące kary:

  • do 3 dni – 20% opłaty,

  • od 4 do 14 dni – 50% opłaty,

  • więcej niż 14 dni – 100% opłaty.

Nie uciekniesz przed karą

Ponieważ minimalne wynagrodzenie wzrasta z roku na rok, również wysokość kar się powiększa. Nie inaczej było na początku 2019 r. – dokładnie 1 stycznia przelicznik wzrósł do kwoty 2250 zł, podczas gdy przez cały poprzedni rok wynosił 2100 zł. Mając na uwadze niesłabnący trend wzrostowy w wynagrodzeniach polskich pracowników, można się spodziewać, że również w kolejnych latach kary za brak OC będą prawdopodobnie coraz wyższe.

Czy da się uciec od sankcji za niezastosowanie się do przepisów i niewykupienie OC na czas? Cóż, to bardzo ryzykowne, ponieważ obecnie urzędnicy wystawiający kary za brak ważnej polisy mają do dyspozycji rozbudowane systemy informatyczne, które potrafią automatycznie wyłapywać pojazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia. Oznacza to, że kontrola drogowa, która jeszcze kilka lat temu była niezbędna do wystawienia kary za brak OC, obecnie nie jest w tym celu konieczna.

Podsumowując, jakiekolwiek próby uchylania się od obowiązku wykupienia obowiązkowego OC są wielce ryzykowne i wiążą się z niebezpieczeństwem otrzymania bolesnej kary finansowej, która przewyższa sam koszt zakupu ubezpieczenia. Jeżeli chcesz się zaś dowiedzieć, dlaczego składka jest taka, a nie inna, poznaj czynniki wpływające na cenę OC według porównywarki kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Katarzyna · 08 Kwiecień 2019
Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC muszą posiadać wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce, a więc także takie, które np. od wielu miesięcy oczekują bezczynnie w garażu na moment, kiedy będzie można je naprawić. Na szczęście porównywarka taka jak Ubea pozwala znaleźć szybko najtańsze OC.
Michał · 06 Kwiecień 2019
Nie jestem za kontrolą i karami ale w przypadku polis OC jeżeli ktoś jeździ bez niej jest lekko powiedziawszy niepoważny. Zaczyna się od kary ponad 4k ale to nic w stosunku do szkody jaką czasami trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenia OC nie są drogie wystarczy sprawdzić aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu
Zatrzymania
Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy! W przesłuchaniu będzie potrzebny tlumacz
3 godziny temu 6,081 1

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy! W przesłuchaniu będzie potrzebny tlumacz

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [20-04 - 27-04-2025]
6 godziny temu 3,290

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [20-04 - 27-04-2025]

Powiat Kolski
Wizyta byłego premiera Mateusza Morawieckiego w Starostwie Powiatowym w Kole
1 dzień temu 4,669

Wizyta byłego premiera Mateusza Morawieckiego w Starostwie Powiatowym w Kole

Szkoły i Przedszkola
Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
1 dzień temu 1,442

Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Miasto Koło
Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa
1 dzień temu 1,644

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]
1 dzień temu 1,868

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]