Po raz trzeci na kolskim parkiecie krakowiaki, polonezy, mazury, kujawiaki i oberki. Ogólnopolski konkurs tańców polskich w formie towarzyskiej o "Królewskie Koło" organizowany przez Miejski Dom Kultury w Kole zajął stałą pozycję w miejskim kalendarzu imprez kulturalnych. Przed nami trzecia edycja tego wydarzenia, która odbędzie się w dniach 16-17 lutego 2019 r.
Na parkiecie, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gościć będziemy pary, które zjadą do naszego miasta z całej Polski, aby wziąć udział w kolskim święcie tańca narodowego. Popularne w przeszłości i tańczone przez różne warstwy społeczne krakowiaki, polonezy, mazury, kujawiaki i oberki zyskały nazwę tańców narodowych. W 2015 r. wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Historia konkursów, w których pary prezentują swoje umiejętności w tańcach polskich, rozpoczęła się w 1994 r. W 2017 r. Miejski Dom Kultury w Kole, dołączył do grona organizatorów ogólnopolskich turniejów.
Zainteresowanych tegorocznym wydarzeniem zachęcamy do odwiedzenia Hali MOSiR 16 lutego 2019 r. Atrakcji i emocji na pewno nie zabraknie. Program został podzielony na dwie części. Od godz. 9:30 rozgrywać się będą ćwierćfinały i półfinały w kolejnych kategoriach, poprzedzone eliminacjami. Aby promować rodzime formacje taneczne, na parkiecie poza konkursem zaprezentuje się dziecięcy i młodzieżowy zespół taneczny MUZA działający w Miejskim Domu Kultury w Kole.
Druga część i oficjalne otwarcie Ogólnopolskiego konkursu tańców polskich w formie towarzyskiej o „Królewskie Koło” rozpocznie się o godz. 15:30. Sędziowie legitymujący się certyfikatami upoważniającymi do sędziowania na turniejach organizowanych pod auspicjami Polskiej Sekcji CIOFF, oceniać będą pary zakwalifikowane do rundy finałowej oraz grupy rywalizujące w konkursie kar mazurowych. Po ogłoszeniu werdyktu i rozdaniu nagród odbędą się pokazy mistrzów. Dodatkowo swoje umiejętności zaprezentuje niezależny już zespół FRISKA, który powstał w kolskim MDK-u.
Szczególną atrakcją obydwu części będą pokazy tańca historycznego, w wykonaniu warszawskiego zespołu ANTIQUA oraz zespołu CORONA FLORUM z Suchego Lasu k/ Poznania.
Drugi dzień wypełnią warsztaty ruchowo-taneczne, zorganizowane dla uczestników konkursu.
Na tegoroczną edycję tanecznego widowiska zapraszają: Krzysztof Witkowski Burmistrz Miasta Koła, Robert Kropidłowski Starosta Kolski, Radomir Piorun Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole i Paweł Tomczyk Komisarz Regionu Wielkopolskiego Komisji ds. tańców polskich PS CIOFF.