(2)
Pochmurno 1.7

Historia Zelmanowicz 143745 KOŁO - Wartbrucken bei Posen

Autor: Adam Cyra 24 Styczeń 2019 przeczytasz w ok. 4 min.
Historia Zelmanowicz 143745 KOŁO  -  Wartbrucken bei Posen
© Adam Cyra
(2) | Czytano:
10,694 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Marek Księżarczyk jest wiceprezesem Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Oświęcimiu. Jedną z jego pasji jest fotografowanie śladów po więźniach KL Auschwitz na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu w Oświęcimiu-Brzezince. Do takich śladów należą napisy wykonane przez nich na cegłach, z których są zbudowane, zachowane do dzisiaj, murowane bloki i baraki.

R E K L A M A
2
Czytano:
10,694 razy
Udostępnij

Niedawno Markowi Księżarczykowi udało się odnaleźć na jednej z takich cegieł napis o następującej treści: „Zelmanowicz 143745 KOŁO - Wartbrücken bei Posen”. Czytając ten napis zorientował się, że jego autorem jest polski Żyd, pochodzący z Koła, któremu naziści nadali niemiecką nazwę Wartbrücken. Miasto to położone jest w pobliżu Poznania na terenie Wielkopolski, a wspomniany Zelmanowicz został przywieziony do KL Auschwitz, gdzie oznaczono go numerem 143745.

Z dostępnej literatury historycznej Marek Księżarczyk dowiedział się, że Żydzi w Kole pojawili się w XV wieku. Pod koniec XVIII w. stanowili już 35% mieszkańców. W dniu 2 września 1939 r. nad Kołem pojawiły się pierwsze niemieckie bombowce, które zbombardowały w tym mieście stację kolejową. Zginęło wówczas ponad 200 osób, głównie cywilów ewakuowanych pociągiem z Krotoszyna, Leszna i Jarocina w głąb kraju. Ponad dwa tygodnie później, 18 września, do miasta wkroczyli żołnierze Wehrmachtu. Dzień później zaczęła urzędować w Kole administracja niemiecka, a w następnym dniu, 20 września, hitlerowcy podpalili synagogę, znajdującą się na Nowym Rynku. Po koniec października 1939 r. miasto i powiat kolski włączono w skład tzw. ziem wschodnich, wcielonych do Rzeszy. Odtąd Koło nazywało się „Wartbrücken”, a powiat – „Kreis Wartbrücken”. W październiku rozpoczęły się pierwsze wysiedlenia Polaków z Koła na Lubelszczyznę i do Małopolski. Jesienią 1941 r. miał miejsce pierwszy wywóz kolskich Żydów do obozu zagłady Kulmhof w pobliskim Chełmnie nad Nerem. W kościele farnym Niemcy urządzili magazyn odzieży żydowskiej. Pod koniec wojny miasto, w którym już nie było Żydów liczyło 13 000 mieszkańców, z czego 8000 to Polacy, a 5000 to Niemcy. W nocy z 19 na 20 stycznia 1945 r. miały miejsce zbrojne walki między Armią Czerwoną a niemieckim Wehrmachtem o Koło, które w dniu następnym zostało wyzwolone.

Dalsze poszukiwania Marek Księżarczyk przeprowadził w archiwum Państwowego Muzeum Auschitz-Birkenau. Udało mu się ustalić, że wspomniany Zelmanowicz został w dniu 29 sierpnia 1943 r. przywieziony do KL Auschwitz z obozu pracy w Rawiczu, w transporcie polskich Żydów, który liczył około 2000 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci. Po selekcji skierowano do obozu 1392 mężczyzn, oznaczając ich numerami 142570 – 143961. Pozostałych, prawdopodobnie 608 osób, zabito w komorach gazowych KL Auschwitz II-Birkenau.

Zelmanowicz otrzymał numer 143745 i został osadzony w obozie macierzystym w Oświęcimiu. Napis przez niego wykonany na cegle w bloku nr 8 jest jedynym dowodem, potwierdzającym, że był więziony w obozie, ponieważ w zbiorach archiwalnych Muzeum nie zachowała się dokumentacja na jego temat. Nie znamy dalszych losów Zelmanowicza i nie wiemy, co się z nim stało.

Bardzo często takim jedynym śladem po ludziach więzionych w KL Auschwitz i  zamordowanych w różnych okolicznościach są napisy na ścianach, cegłach, drzwiach, parapetach okiennych i belkach stropowych. Obok napisów w wielu pomieszczeniach obozowych znajdują się rysunki, inicjały i numery obozowe ich autorów. Narzędziami do ich wykonania były nierzadko kawałek ostrego przedmiotu, gwóźdź, wsuwka do włosów, ołówek, kredka, a nawet paznokieć. Jest tych napisów kilkaset, ostatnie noszą datę 6 stycznia 1945 r., wykonane zostały więc na trzy tygodnie przed wyzwoleniem KL Auschwitz.

W dniu 26 stycznia 2019 r. o godz. 10.00, w przeddzień wyzwolenia KL Auschwitz odbędzie się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu promocja jego albumu, zatytułowanego „Niezatarte ślady życia”. Zdjęcia napisów na poobozowych cegłach Marek Księżarczyk, prezes oświęcimskiego Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau gromadził przez wiele lat, dzisiaj posiada ich ponad dwieście. Kilkadziesiąt z nich prezentuje w swoim albumie, nad którym ostatnio intensywnie pracował przez kilka  miesięcy, aby zdążyć z jego wydaniem przed 74. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Pablo · 24 Styczeń 2019
Jak ustalił Księżarczyk, Wolf Zelmanowicz żyje. Mieszka najprawdopodobniej w Toronto. Dziś ma 92 lata. (Tekst z artykułu z 2010roku)
Kolanka · 27 Styczeń 2019
Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł o Zelmanowiczu. Nasze miasto ma wiele ciekawych perełek historycznych. Nazwa Wartbrucken niezmiennie przywołuje mi spektakl Pana Matysiaka pod tym samym tytułem z historią Żydów kolskich w fabule. Niesamowite dzieło, warte chyba przypomnienia.
Pablo · 24 Styczeń 2019
Jak ustalił Księżarczyk, Wolf Zelmanowicz żyje. Mieszka najprawdopodobniej w Toronto. Dziś ma 92 lata. (Tekst z artykułu z 2010roku)
Gmina Kościelec
Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
8 godziny temu 424

Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Inne
Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni
12 godziny temu 1,428

Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni

Gmina Kłodawa
Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji
13 godziny temu 1,480

Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji

Powiat Kolski
Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych
14 godziny temu 2,267 1

Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]
14 godziny temu 1,232

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]

Powiat Kolski
Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami
16 godziny temu 5,610

Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami

R E K L A M A