Polskie pieśni patriotyczne to także fascynująca lekcja historii opowiedziana słowami i wyrażona muzyką, to opowieści o losach bohaterów, często bardzo młodych ludzi, którym nie było dane nacieszyć się wolnością. Podobnie jak w ubiegłym roku Zespół Szkół Technicznych świętowało tę wyjątkową rocznicą „śpiewająco”.
20 listopada 20018 r., o godz. 17.00 w ZST miało miejsce szczególne wydarzenie , koncert „Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej”. Na szkolnej scenie wystąpiła grupa uczniów reprezentujących wszystkie typy szkół w naszej placówce w składzie:
Wanessa Włodarczyk ,Aleksandra Kwiatkowska, Daria Wiśniewska, Sandra Supeł, Radosław Rybnik, Rafał Kołodziejczak, Michał Czajkowski, Jakub Kołodziejczak, Oliwia Karbowska, Aleksandra Stefanowska , Aleksandra Kwiatkowska ,Anna Korzynieska, Natalia Janicka, Adrian Majkowski oraz gościnnie Maja Cedzidło, Weronika Dąbrowska, Kacper Wiśniewski i nasz absolwent Mateusz Szymczak.
W drugiej części koncertu pojawiły się także rodzinne duety, bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, Milena Żylińska z córką Mają oraz Alicja Gradomska z córką Julią. Koncert był wspaniałą okazją do usłyszenia znanych i popularnych piosenek patriotycznych w ciekawych aranżacjach i opracowaniach.
Gościem specjalnym koncertu był chór Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” z Koła pod batutą Adama Kołodziejczaka.
Zaproszenie na koncert było skierowane do wszystkich uczniów, rodziców,nauczycieli, którzy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii naszego kraju, historii opowiedzianej w słowach pieśni i piosenek żołnierskich. W ostatniej części koncertu odbyło się wspólne śpiewanie wszystkich uczestników koncertu wraz z publicznością. Doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w słowach pieśni była krótka prelekcja nawiązująca do idei koncertu oraz wartości pieśni patriotycznych w kontekście historycznym. , którą przygotował nauczyciel historii Marcin Polewski.
Całość koncertu uzupełniła wspaniała prezentacja multimedialna zawierająca filmy dokumentalne, zdjęcia, obrazy, grafiki przygotowana przez nauczycieli historii Mariusza Kaszyńskiego i Marcina Polewskiego. W holu szkoły goście mogli także oglądać wystawę czasową „Ojcowie Niepodległości”, wypożyczoną z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Wśród publiczności nie zabrakło Dyrekcji ZST, nauczycieli i pracowników szkoły, osób, które przez wiele lat pracowały w naszej szkole a obecnie przebywają na zasłużonej emeryturze, rodziców, uczniów, przyjaciół i sympatyków zarówno szkoły jak i chóru Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” oraz przedstawicieli mediów lokalnych. Koncert przygotowały i prowadziły Dorota Drzewiecka i Małgorzata i Mysińska, które swoją pracę zawodową w ZST łączą z działalnością artystyczną w chórze TŚM „Lutnia”.