Bezwietrzna i mglista pogoda to niestety najgorsze możliwe warunki dla tzw. smogu. Dziś w prawie całym kraju mówi się o przekroczeniach poziomu tzw. PM2.5 oraz PM10. Za pomocą urządzenia Air Quality Monitor postanowiliśmy sprawdzić wyniki tuż obok naszej redakcji, na ulicy Włocławskiej w Kole.
Wyniki niestety nie są optymistyczne. Jak widać na zdjęciu:
Jak informuje na swoich stronach Głowny Inspektorat Ochrony Środowiska:
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.
Nasz wynik został pobrany w centrum miasta, przy ulicy Włocławskiej. Niestety nie posiadamy wyników z miejsc, gdzie z pewnością mogłyby być one wyższe, czyli osiedle Płaszczyzna itp.
W dniu dzisiejszym również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozsyłał do jednostek podległych informacje o złej jakości powietrza:
Dnia 08.11.2018 r. na stacjach pomiarowych w Borówcu, Poznaniu, Pile, Koninie, Koziegłowach oraz w Kaliszu odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny. Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie może utrzymywać się w dniu dzisiejszym tj. 09.11.2018 r.