Tym razem pragnę zwrócić Państwa uwagę na piękną klasycystyczną kamienicę, która obecnie jest siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Kole. Sąsiaduje ona z innym odrestaurowanym budynkiem Państwowej Szkoły Muzycznej.
Od początku swego istnienia jej losy związały się z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości. W okresie międzywojennym miał tam siedzibę Sąd Pokoju. W 1928 r. sędziami byli Antoni Paprocki i Józef Nowak.
Z dniem 1 stycznia 1929 r. wprowadzono prawo o ustroju sądów powszechnych powołujące sądy powszechne jednolite dla całego państwa. Były to sądy grodzkie, orzekające w I instancji w sprawach drobniejszych, sądy okręgowe, rozpoznające w I instancji ważniejsze sprawy i środki odwoławcze od orzeczeń sądów grodzkich, sądy apelacyjne, które rozpoznawały skargi apelacyjne od orzeczeń wydawanych w I instancji przez sądy okręgowe, oraz Sąd Najwyższy, rozpoznający skargi kasacyjne.
Tak więc w 1929 r. powstał w Kole sąd grodzki pod kierownictwem sędziego Edwarda Paszkowskiego.
Sąd miał tutaj siedzibę, aż do 1973 r. (również w okresie okupacji niemieckiej), kiedy to oddano nowy budynek przy ul. Włocławskiej (obecna siedziba Sądu Rejonowego).
W kamienicy mieścił się również wcześniej Urząd Miejski, a na parterze księgarnia w której kupowało się równiez płyty winylowe i kasety magnetofonowe z ulubioną muzyką. Obecnie jest to jedna z dwóch siedzib Komendy Powiatowej Policji w Kole.
Kiedy porównamy jej wygląd pierwotny widoczny na widokówce z lat okupacji hitlerowskiej i ten współczesny, widzimy jak dokładnie, podczas jej remontu, odwzorowane zostały detale architektoniczne. Nie odtworzono tylko efektownych portyków przy górnym gzymsie kamienicy.
Z pewnością budynek ten stanowi ozdobę Naszego miasta i przykład przepięknej architektury miejskiej. Wspaniale, że został odrestaurowany i cieszy nasze oczy.
Krzysztof Witkowski
redaktor działu