(8)
Zachmurzenie 0.8

Marszałek Sejmu RP odsłonił pamiątkową tablicę w Kole

Autor: Marcin Nowacki 09 Lipiec 2018 przeczytasz w ok. 6 min.
Marszałek Sejmu RP odsłonił pamiątkową tablicę w Kole
© Marcin Nowacki
(8) | Czytano:
12,308 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

"Nauka społeczna Kościoła, która na działanie parlamentu zawsze miała wpływ, uczy nas czym jest prawdziwa wolność i służba narodowi" - powiedział ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering w homilii podczas Mszy św. w 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, która sprawowana była w niedzielę, 8 lipca, w kościele Nawiedzenia NMP w Kole. W liturgii udział wziął marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, który dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

R E K L A M A
8
Czytano:
12,308 razy
Udostępnij

Koło to miasto w centralnej Polsce, którego początki datuje się na przełom XIII i XIV wieku. Swój rozkwit zawdzięcza licznym zjazdom królewskim i szlacheckim - sejmikom, które odbywały się tutaj przez niemal 300 lat. Istotną cezurą jest 1468 r. Wówczas w Kole odbył się zjazd szlachty z całej ówczesnej prowincji wielkopolskiej, która swoim zasięgiem obejmowała także Kujawy i Mazowsze. Kronikarz Jan Długosz odnotował, że w dniu świętej Małgorzaty (13 lipca) król Kazimierz Jagiellończyk odbył z rycerstwem wielkopolskim zjazd, na którym podejmowano decyzję o wynagrodzeniu dla żołnierzy najemnych. W tym zjeździe uczestniczyło po dwóch posłów z każdego powiatu, a podjęte uchwały miały być respektowane w prawie na terenie całego Królestwa. Dokonano wówczas także wyboru przedstawicieli na sejm w Piotrkowie (dzisiaj Trybunalskim), na którym po raz pierwszy w historii zebrać się miała wspólnie szlachta z całej Korony Polskiej - zarówno z Wielkopolski i Małopolski. Sejm piotrkowski odbył się 9 października 1468 r. Dzisiaj sejmiku w Wiśnicy i Kole oraz następujący po nich sejm w Piotrkowie uznaje się za pierwsze obrady parlamentu w historii naszego kraju. W tych dniach przypada 550. rocznica tego wydarzenia.
 
W niedzielę 8 lipca w kościele klasztornym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kole, w którym od 1466 r. nieprzerwanie posługą sprawują ojcowie bernardyni, celebrowana była uroczysta Msza św. dziękczynna za pięć i pół wieku polskiego parlamentaryzmu. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering, a wraz z nim liturgię koncelebrowali: ks. biskup Stanisław Gębicki (biskup pomocniczy diecezji włocławskiej), o. Teofil Czarniak OFM (minister prowincjalny ojców bernardynów), ks. prałat Wojciech Kochański (wikariusz biskupi rejonu konińskiego) i ks. kanonik Józef Wronkiewicz (proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego). Obecne było duchowieństwo z terenu miasta i diecezji włocławskiej, wśród nich członkowie kapituł katedralnej, uniejowskiej i sieradzkiej oraz gospodarze świątyni - ojcowie bernardyni.
 
Pragnąć podkreślić związek z pierwszym sejmikiem prowincjonalnym, który w lipcu 1468 r. odbył się w Kole, w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele dzisiejszego polskiego parlamentu. Wśród licznie zgromadzonych wiernych zasiadł Marek Kuchciński - marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a także kilkunastu posłów na Sejm RP. Obecne były władze województwa wielkopolskiego z wojewodą Zbigniewem Hoffmanem i przedstawiciele lokalnego samorządu - starosta kolski Wieńczysław Oblizajek oraz p.o. burmistrza miasta Elżbieta Modrzejewska.
 
Rozpoczynając homilię ks. biskup Wiesław Alojzy Mering powiedział: „Wielka radością diecezji i miasta jest móc gościć drugą osobę Rzeczypospolitej. Cieszymy się, że wokół pana marszałka mamy parlamentarzystów i wysokich urzędników Kancelarii Sejmu. Możemy dzisiaj świętować, że prawie dokładnie przed 550 laty tutaj w Kole toczyły się obrady sejmiku, które zapoczątkowały życie parlamentarne, którym cieszymy się od tylu wieków”.
 
Dalej bp Mering zwrócił uwagę na historię diecezji włocławskiej: „Kiedy wszystko się zaczynało, biskup włocławski był czwartym w hierarchii polskiego episkopatu”. Kontynuując przywołał przykład ludzi Kościoła, którzy pochodzili z tej ziemi: św. Maksymiliana, św. siostry Faustyny, bł. biskupa Michała Kozala i ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powiedział: „Diecezja włocławska jest diecezją świętych (…) ich historia łączy się z dniem dzisiejszym, bo kształtuje nasze dziś. Oderwani od korzeni nie moglibyśmy wzrastać.”
 
Odnosząc się do odczytanych czytań mszalnych ks. biskup Wiesław Mering powiedział: „Prorok Ezechiel, chociaż tak bardzo od nas odległy, mówi jakby o naszym dziś. Jeżeli uważnie wsłuchaliśmy się w jego słowa, to musiało nas poruszyć, że Bóg nakazuje mu pójść do ludzi o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach. Najważniejsze jest posiadanie obecności Boga poprzez służbę proroka. Słowo Boże to wskazówka, która służy dobru człowieka, a jeśli człowiek sam się od poleceń Bożych odwraca, to przecież nie Bóg jest temu winien”.
 
Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” z Tarnowa. Artystki prowadzone przez ks. Władysława Pachotę na zakończenie liturgii wykonały uroczyste „Magnificat” oraz „Ave Maria”, za co zgromadzeni w świątyni nagrodzili je gromkimi oklaskami. Eucharystia transmitowana była przez program trzeci Telewizji Polskiej.
 
Na zakończenie Mszy św. biskup włocławski powiedział: „Przywołując 550 lat historii i łącząc te wspomnienia z Najświętszą Eucharystią, która jest dziękczynieniem, jakie Chrystus składa Swemu Ojcu, my dzisiaj podłączyliśmy się, żeby razem z Nim dziękować Bogu za tę naukę i doświadczenie, które z parlamentaryzmem polskim się łączą”.


 
Po Mszy św., na placu przed świątynią marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński odsłonił głaz z tablicą upamiętniającą pierwszy sejmik prowincjonalny z 1468 r., który zapoczątkował bogatą i dumną historię polskiego parlamentu. Przed odsłonięciem marszałek Sejmu powiedział: „Parlamentaryzm ukształtowany w drugiej połowie XV wieku i zmieniany pod wpływem różnych nurtów aż po dzień dzisiejszy stał się trwałym elementem polskiej państwowości. Parlament zawsze trwał, kiedy istniała Rzeczypospolita, ale także w czasie zaborów i okupacji. Sejm jest organem, który jednoczył Polskę na przestrzeni wieków. Wpływał na kształtowanie naszej świadomości politycznej i obywatelskiej, przyczyniał się do rozwoju prawa, historiografii i kultury znanej i cytowanej w całym cywilizowanym świecie”. Poświęcenia obelisku i tablicy dokonał ordynariusz włocławski ks. biskup Wiesław Alojzy Mering.

Marcin Nowacki

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
obojętniak · 09 Lipiec 2018
Cieniutko ! ludzi w klasztorze mało,tłoku nie było. Biskup dał na końcu plamę. Ulice poblokowane to wierni się nie pchali.
Kolanin · 10 Lipiec 2018
Piękna uroczystość ...upamiętniająca wydarzenie ważne dla całego kraju. Niewiele takich było w Kole. Więc szanowny Maćku z Bogdańca. Cieszy że uświetnili ją rodacy z całego kraju. Cieszy też że KOD-erzy i pseudoObywatele RP pochowali się tylko tutaj. Cieszy że na ulicy był spokój.
Nikodem · 10 Lipiec 2018
dlaczego pseudo redaktorku usuwasz komentarze? pisiorom najlepiej idzie stawianie pomników. święcenie kamienia ,tablicy to jest cyrk dopiero a do tego spotkanie "elity" pradziadkowie czas na odpoczynek a pan poseł skąd wziął krawca ha ha.
Polo · 09 Lipiec 2018
Koło znam od 40 lat jak był o dziura tak jest
maćko z bogdańca · 09 Lipiec 2018
Szkoda tylko, że władza duchowna i świecka zadecydowały o zrobieniu uroczystości sama z sobą i sama dla siebie, a nie z mieszkańcami Koła i dla mieszkańców Koła. Nawet mówiąc o świętych zasłużonych dla kościoła zapomniano o patronie naszego miasta św. Bogumile. Tylko biskup awansował przed emeryturą na arcybiskupa - czy Franciszek o tym wie? Dzięki temu Koło weszło do dziejów kościoła.
Judex · 09 Lipiec 2018
Jedynie słuszny biskup i jedynie słuszna władza Przemówienie Pani burmistrz pogrążyło miasto
mick · 09 Lipiec 2018
nie można pogrążyć czegoś co od 4 lat jest na dnie
Rawo58 · 09 Lipiec 2018
Uroczystość ważna bo 550 lecie parlamentaryzmu polskiego tylko marszałek nie dorósł do tej zaszczytnej funkcji, z nadania PiS przynosi tylko wstyd i hańbę dla Polski.
obojętniak · 09 Lipiec 2018
Cieniutko ! ludzi w klasztorze mało,tłoku nie było. Biskup dał na końcu plamę. Ulice poblokowane to wierni się nie pchali.
Inne
Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie
3 godziny temu 5,330

Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie

Inne
Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!
6 godziny temu 12,595 2

Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!

Miasto Koło
Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno
7 godziny temu 1,521

Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno

Gmina Kłodawa
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie
8 godziny temu 1,313

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie

Wydarzenia
Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole
8 godziny temu 1,042

Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole

Miasto Koło
Nowe kamery monitoringu w Kole - poprawa bezpieczeństwa dzięki wsparciu zewnętrznemu
1 dzień temu 11,881 1

Nowe kamery monitoringu w Kole - poprawa bezpieczeństwa dzięki wsparciu zewnętrznemu

R E K L A M A