Słonecznie 3.6

Spotkanie z Jackiem Nowaczykiem - PiMBP w Kole

Autor: PiMBP w Kole 28 Marzec 2018 przeczytasz w ok. 4 min.
Spotkanie z Jackiem Nowaczykiem - PiMBP w Kole
© PiMBP w Kole
Spotkanie z Jackiem Nowaczykiem
(0) | Czytano:
3,623 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Już od kilkunastu lat, wczesną wiosną, Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, gości Jacka Nowaczyka, Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole. Pokazy multimedialne, które przygotowuje dla młodzieży, wprowadzają w ważne tematy związane z ochroną środowiska. W tym roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, wysłuchali prelekcji o wpływie jakości powietrza na nasze zdrowie.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,623 razy
Udostępnij

Jak wiemy, oddychamy od chwili narodzin do śmierci. Jest to podstawowa i stała potrzeba wszystkich organizmów żyjących na Ziemi. Zła jakość powietrza: szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku, prowadzi do strat ekonomicznych. Zanieczyszczenie powietrza w Europie, szczególnie pyłem zawieszonym i ozonem obniża średnią długość życia.

Różne zanieczyszczenia mogą mieć jednak różne źródła i różne skutki.

Pył zawieszony (PM10 i PM 2.5) jest zanieczyszczeniem powietrza, które przynosi największe szkody. Jest tak lekki, że może unosić się w powietrzu. Niektóre jego cząstki (jedna trzydziesta do jednej piątej średnicy ludzkiego włosa), nie tylko wnikają głęboko do naszych płuc, ale również przedostają się, podobnie jak tlen, do krwiobiegu.

Niektóre pyły emitowane są bezpośrednio do atmosfery. Inne są wynikiem reakcji chemicznych z udziałem gazów będących prekursorami - dwutlenku siarki, tlenków azotu i amoniaku, oraz lotnych związków organicznych. W pyle zawieszonym znaleźć można także niektóre metale ciężkie: arsen, kadm, rtęć i nikiel. Z badania przeprowadzonego niedawno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że zanieczyszczenie pyłem drobnym (PM2.5, tj. cząstką o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra) może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia niż pierwotnie szacowano. Jak wynika z publikacji WHO pt. „Review of evidence on health aspects of air pollution”, długotrwała ekspozycja na pył zawieszony może wywoływać miażdżycę, niekorzystne wyniki porodu, choroby układu oddechowego u dzieci. W badaniu zasugerowano również negatywny związek z rozwojem układu nerwowego, funkcją poznawczą i cukrzycą, a także wzmocniono związek przyczynowo-skutkowy między PM2.5 a zgonami spowodowanymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Szczególną i wysoce reaktywną postacią tlenu, składającą się z trzech atomów tlenu, jest ozon. W stratosferze ozon ochrania nas przed niebezpiecznym, ultrafioletowym promieniowaniem Słońca, ale w troposferze jest ważnym zanieczyszczeniem, które wpływa na zdrowie publiczne i przyrodę. W warstwie przyziemnej ozon jest wynikiem złożonych reakcji chemicznych pomiędzy gazami będącymi prekursorami - tlenkiem azotu i niemetanowymi lotnymi związkami organicznymi. W powstawaniu ozonu uczestniczą również metan i tlenek węgla. Ozon jest silnie toksyczny i agresywny. Jego wysoki poziom powoduje korozję materiałów, budynków i żywych tkanek. Ogranicza on zdolność roślin do przeprowadzania fotosyntezy oraz utrudnia przyswajanie dwutlenku węgla. Ponadto utrudnia rozmnażanie i wzrost roślin, co prowadzi do niższych plonów i ogranicza wzrost lasów. W ludzkim ciele powoduje zapalenie płuc i oskrzeli, wpływa na choroby układu krążenia.

Co jeszcze szkodliwego zawiera powietrze ?

Samochody, ciężarówki, elektrownie i inne zakłady przemysłowe potrzebują energii. Prawie wszystkie pojazdy i zakłady wykorzystują jakiegoś rodzaju paliwo i spalają je, aby uzyskać energię. Spalanie zazwyczaj zmienia postać wielu substancji, w tym azotu. Gdy wchodzi on w reakcję w tlenem, w powietrzu powstają tlenki azotu (w tym dwutlenek azotu NO2). W reakcji z atomami wodoru, powstaje amoniak (NH3), który jest kolejnym zanieczyszczeniem powietrza wywołującym poważne negatywne skutki dla zdrowia człowieka i środowiska. Procesy spalania uwalniają wiele innych zanieczyszczeń powietrza - od dwutlenku siarki i benzenu, po tlenek węgla i metale ciężkie. Niektóre z nich wywierają krótkoterminowy wpływ na zdrowie człowieka, inne - metale ciężkie i trwałe zanieczyszczenia organiczne - akumulują się w środowisku. Przedostają się one do naszego łańcucha żywnościowego, a w rezultacie trafiają na nasz stół. Inne zanieczyszczenia, takie jak benzen, mogą niszczyć materiał genetyczny komórek i powodować nowotwory.

Inne znane rakotwórcze zanieczyszczenie, benzo(a)piren (B(a)P), jest uwalniane głównie w procesie spalania drewna lub węgla w piecach domowych. Kolejnym źródłem B(a)P są spaliny samochodowe. B(a)P, który można znaleźć w pyle zawieszonym, jest nie tylko rakotwórczy, ale może również podrażniać oczy, nos, gardło i oskrzela.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Kościelec
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Kościelec
2 godziny temu 211

VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Kościelec

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim 23.01.2025
2 godziny temu 381

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim 23.01.2025

Gmina Babiak
Dofinansowanie na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gminie Babiak
3 godziny temu 218

Dofinansowanie na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gminie Babiak

Powiat Kolski
Młodzież z Ruszkowa Pierwszego i Dobrowa w Starostwie Powiatowym w Kole
4 godziny temu 481

Młodzież z Ruszkowa Pierwszego i Dobrowa w Starostwie Powiatowym w Kole

Kino
Kino w Kole zaprasza na seanse wyjątkowych filmów!
4 godziny temu 1,833

Kino w Kole zaprasza na seanse wyjątkowych filmów!

Gmina Dąbie
Masz talent muzyczny? Dołącz do Miejsko-Strażackiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbia
5 godziny temu 431

Masz talent muzyczny? Dołącz do Miejsko-Strażackiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbia

R E K L A M A