(0)|
Czytano: 3,849 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Obchody 30.lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Ziemi Kolskiej odbyły się dnia 18 września 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Kole.
Uroczystość otworzył obecny Przewodniczący Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Kole Maciej Nawrocki witając zaproszonych gości wśród których byli m.in. włodarze powiatu i miasta w osobach Starosty Wieńczysława Oblizajka, Burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Cesarza, Przewodniczącego Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ „Solidarność” Zdzisława Nowakowskiego, jednej z założycieli Solidarności Ziemi Kolskiej i internowanej Zofii Sochackiej, ks. Janusza Ogrodowczyka.
Na początku uroczystości Maciej Nawrocki przedstawił rys historyczny związku w okresie od chwili powstania do dania dzisiejszego. – Inicjatorem założenia pierwszego Związku „Solidarności” w Kole był zatrudniony w PKS kierowca Władysław Jamrozik – mówił Nawrocki – za PKS poszły inne zakłady pracy a więc m.in. Korund, Zakłady Mięsne, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Polska Spółdzielnia Spożywców, Zespół Szkół Zawodowych i inne placówki. Mówca nawiązał do stanu wojennego akcentując – 13-go grudnia 1981 roku „polski karnawał wolności” został brutalnie przerwany. Tysiące ludzi zostało zwolnionych i pozbawionych pracy. Część została internowanych, z Koła był to przewodniczący Władysław Jamrozik i Zofia Sochacka. Nie podpisali Oni lojalki, mówiąc władzy komunistycznej NIE!
Głos zabrał także Przewodniczący Zarządu Regionu „S” z Konina Zdzisław Nowakowski, nawiązał on do roku 1956 (Poznań), 1970 (Wybrzeże) 1976 (Radom) kiedy to robotnicy pokojowo walczyli z władzą komunistyczną organizując strajki.
Następnym mówcą był kolski starosta który m.in. powiedział: – Współpraca ze Związkiem Zawodowym „Solidarność” w Kole układa się nam dobrze. Na podstawie dialogu wypracowaliśmy konsensus który zadowalał obydwie strony. Życzę wam abyście nadal pracowali tak jak dotychczas dla dobra naszego powiatu.
Burmistrz Mieczysław Drożdżewski też mówił o dobrej współpracy ze Związkiem „Solidarność”– Od 4 lat pracuję mieście Kole jako samorządowiec i nic złego na współpracę nie mogę powiedzieć, wszystkie problemy rozwiązujemy na bieżąco. Chciałbym aby ta współpraca nadal się tak układała dla dobra naszych mieszkańców i miasta. Wolność nie otrzymuje się raz na zawsze o wolność trzeba zawsze walczyć – zakończył swoje wystąpienie burmistrz.
Potem przemawiali inni zaproszeni goście, wśród których był: przewodniczący Oddziału Andrzej Kałużny z NSZZ „Solidarność” z Turku, dyrektor Kopalni Soli z Kłodawy Marek Skrzypczak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej z ul. Poniatowskiego Mariola Frankowska – Rabsztyn. Wszyscy dziękowali za dotychczasowa współpracę i deklarowali swoją pomoc na przyszłość.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w której wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kole, którzy zaprezentowali program oparty na przemówieniach Ojca Św. Jana Pawła II oraz zespół Triada Poetica, który zaprezentował pieśni zmarłego piosenkarza-barda- Jacka Kaczmarskiego.