(1)
R E K L A M A
Słonecznie 15.4
REKLAMA

Dożynki Powiatowo-Gminne w Dzierawach

Autor: Starostwo Kolskie 05 Wrzesień 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Dzierawach
© Starostwo Kolskie
(1) | Czytano:
6,946 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Święto Plonów jest pięknym staropolskim zwyczajem, niezmiernie ważnym dla każdego rolnika, który należy pielęgnować i kultywować. Dożynki to radosne święto, o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, mający zapewnić dostatek w przyszłym roku. Jest on ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, która wymaga zaangażowania oraz poświęcenia.

R E K L A M A
1
Czytano:
6,946 razy
Udostępnij

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 3 września br. na boisku sportowym w miejscowości Dzierawy, gm. Koło. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Wójt Gminy Koło Piotr Fret. Starostami Dożynek: pani Agnieszka Grabowska, mieszkanka miejscowości Olszak oraz pan Andrzej Opas, mieszkaniec miejscowości Dzierawy. Po powitaniu przez prowadzącego, którym był: inspektor Robert Jokiel z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, radni Powiatu Kolskiego oraz przedstawiciele firm z terenu powiatu kolskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, celebrowali ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, ks. Idzi Piasecki - proboszcz Parafii Św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej, ks. Radosław Kobiela – proboszcz Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.

Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Kiełczewianki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

Dokonując oceny wieńcy dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia, następującym delegacjom:

I miejsce – Sołectwo Mikołajówek, gmina Koło,

II miejsce - Sołectwo Bylice, gmina Grzegorzew,

III miejsce – Sołectwo Krzewo, gmina Dąbie.

Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy dzieci z przedszkoli Gminy Koło, Zespołu Tańca Ludowego ,,Kościelec”, Orkiestry Dętej Wrząca Wielka, Zespołu Pieśni i Tańca Koło, Big Band'u z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Kole oraz zespołu ,,Ogień”. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,Soleo”.

Stoiska wystawowe prezentowali: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zepół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy;, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Stowarzyszenie Ziemi Chodowskiej, Pszczelarze Ziemi Kolskiej, rękodzieło – haft reprezentowały panie: Alina Jabłońska, Jadwiga Drabina, Halina Balcer oraz Marianna Iwińska, rzeźbę pan Henryk Jankowski. Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.

Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz ciastem drożdżowym.

Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,Akord”.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Paweł · 05 Wrzesień 2017
Przepraszam ale pominięto proboszcza parafii WNMP w Grzegorzewie, ks Krzysztofa Pietrygę ,który prowadził kazanie !?.Sądzę że należą Mu się przeprosiny od autora tekstu oraz sprostowanie w materiale.
Paweł · 05 Wrzesień 2017
Przepraszam ale pominięto proboszcza parafii WNMP w Grzegorzewie, ks Krzysztofa Pietrygę ,który prowadził kazanie !?.Sądzę że należą Mu się przeprosiny od autora tekstu oraz sprostowanie w materiale.
Gmina Kłodawa
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Kłodawie: Gminne Eliminacje 2025
1 minutę temu 109

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Kłodawie: Gminne Eliminacje 2025

Powiat Kolski
Akcja poboru krwi w Dębach Szlacheckich
56 minuty temu 436

Akcja poboru krwi w Dębach Szlacheckich

Gmina Koło
Gmina Koło: pierwszy etap konsultacji społecznych projektu  planu ogólnego
1 godzinę temu 144

Gmina Koło: pierwszy etap konsultacji społecznych projektu planu ogólnego

MS
Miasto Koło
Nowa lodziarnia w Kole! Do piątku wyjątkowa promocja - sprawdź jak ją uzyskać!
1 godzinę temu 649

Nowa lodziarnia w Kole! Do piątku wyjątkowa promocja - sprawdź jak ją uzyskać!

MS
Inne
Powiat kolski pobiegł po sukces - świetne wyniki w Półmaratonie Koło 2025 [WYNIKI]
1 godzinę temu 493

Powiat kolski pobiegł po sukces - świetne wyniki w Półmaratonie Koło 2025 [WYNIKI]

Miasto Koło
Złote Gody w Kolskim Ratuszu: pary małżeńskie świętują 50-lecie wspólnego życia
1 godzinę temu 1,350

Złote Gody w Kolskim Ratuszu: pary małżeńskie świętują 50-lecie wspólnego życia