Z uwagi na zaistniały w dniu 17 sierpnia br. incydent na terenie miasta Koła, zgodnie z zapowiedzią Policja rozpoczęła wzmożone patrolowanie miejsc, które znane są z największego zagrożenia popełnianiem czynów zabronionych. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, działają przy wsparciu funkcjonariuszy z jednostek ościennych oraz Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kole czytamy:
Policja intensyfikuje działania prewencyjne na terenie miasta Koła. Już podczas minionego weekendu, wraz z kolskimi policjantami służbę pełnili i nadal pełnią funkcjonariusze okolicznych jednostek. Na ulicach miasta można również spotkać policjantów z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Główną ideą wzmocnionej obsady służb jest zapobieganie wszelkim przejawom łamania przepisów prawa. Sprawcy takich zdarzeń musza liczyć się z represjami, gdyż funkcjonariusze działać będą w ramach zasady „zero tolerancji”. Oznacza to, że popełnienie wykroczenia bądź przestępstwa spotka się z jednoznaczną reakcją ze strony stróżów prawa i na pobłażliwość z ich strony nie należy liczyć. Działania te mają wpłynąć na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Koła, którzy w ostatnim czasie sygnalizowali potrzebę nasilenia działań Policji, zwłaszcza w obszarach wykroczeń porządkowych, czyli polegających głównie na zakłócaniu spokoju, spożywaniu alkoholu w miejscach objętych zakazem i wiążącymi się z tym wybrykami. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, policjanci podjęli odpowiednie działania, co przejawiało się między innymi zwiększoną represyjnością i bardziej zdecydowanym oddziaływaniem na osoby dopuszczające się opisanych czynów. Należy podkreślić, iż z uwagi na konieczność zapewnienia maksymalnego poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta, ze strony Policji nie ma i nie będzie zgody na jakiekolwiek bezprawne działania oraz łamanie powszechnie uznanych społecznie norm współżycia. Dlatego też podjęta została decyzja o wzmocnieniu kolskiej jednostki zewnętrznymi siłami.
Warto nadmienić, iż z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku było więcej zgłoszeń dotyczących zakłócania ładu i porządku na terenie Koła, niż w roku bieżącym. Mniejsza ilość aktualnych powiadomień najprawdopodobniej nie świadczy o nieistnieniu problemu. Jak twierdzą sami mieszkańcy naszego miasta zdarza się, iż nie informują Policji o incydentach z obawy przed reakcją chuliganów, a przy tym większość zgłoszeń pozostaje anonimowa, gdyż zgłaszający nie chcą podawać danych personalnych. Zazwyczaj problemy leżące w kompetencji Policji zgłaszane są władzom samorządowym. Taka praktyka uniemożliwia natychmiastową reakcję ze strony funkcjonariuszy, a anonimowość zawiadamiających w niektórych przypadkach znacząco utrudnia Policji skuteczne przeprowadzenie właściwego postępowania i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
Stróże prawa mają nadzieję, iż realizowane aktualnie działania zdecydowanie podniosą poziom bezpieczeństwa oraz prawidłowo wpłyną na jego poczucie wśród lokalnej społeczności,
a jednocześnie wywołają właściwą refleksję wśród potencjalnych „chętnych” do łamania prawa.