(9)
Lekkie opady mroźnego deszczu 0.9

Złożyli kwiaty w Chełmnie

Autor: 03 Wrzesień 2010 przeczytasz w minutę
Złożyli kwiaty w Chełmnie
©
(9) | Czytano:
14,163 razy | przeczytasz w minutę

Podobnie jak w latach poprzednich, w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego straszliwego miejsca. Uroczystościom, których głównym punktem była Msza św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

R E K L A M A
9
Czytano:
14,163 razy
Udostępnij
W swojej homilii ks. biskup powiedział m.in.: „To dla ofiar – Żydów, Romów, Czechów, Polaków przychodzimy dzisiaj tutaj, ale przychodzimy też z powodu katów, by przebłagać ofiary i Boga za całe to niewypowiedziane w ludzkim języku okrucieństwo, które ludzie potrafili wyświadczać innym ludziom. O pomordowanych trzeba pamiętać, oni żyją w nas, w naszej modlitwie i w naszej pamięci. O ich mordercach najchętniej zapomnielibyśmy w ogóle. Musimy pamiętać, musimy tu przychodzić, musimy się modlić, by również siebie ochronić przed nienawiścią, by każdej brutalnej sile obojętnie jakiego koloru powiedzieć – nie”.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. W tej części uroczystości wzięli także udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe kolskich gimnazjów oraz sztandar Miasta Koła, a władze miasta reprezentował burmistrz Mieczysław Drożdżewski.

Źródło: Urząd Miasta w Kole

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (9)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
~Ewa · 06 Wrzesień 2010
Autor tekstu niezbyt uważnie obserwował poczty sztandarowe - były nie tylko z kolskich gimnazjów. Inni też przyjeżdżają na takie uroczystości..
~ą · 03 Wrzesień 2010
jak kiepski portal, to po co się męczyć? ;)
~maćko · 03 Wrzesień 2010
Myślę, że nie ma o co kopii kruszyć. Moglibyśmy się sprzeczać czy to tekst religijny czy nie. Ale podzielam w jednym Twój osąd - w tekstach jest sporo błędów i to niestety nie świadczy na korzyść osób prowadzących ten portal. W innym komentarzu ktoś napisał \"nie wiem czego sie tak czepiacie pisowni!!!kazdy pisze tak jak umie i nie tylko magistrzy mają dostęp do netu!!!!!!\". Jestem absolutnie przeciwny takiemu podejściu. Jak kto umie to może pisać sobie w notesie. Jeśli ktoś podejmuje się redagowania i publikowania swoich tekstów MUSI dbać o ich poprawność, chyba, że osoby odpowiedzialne za portal mają to głęboko gdzieś ale to tylko świadczy o ich dbałości o swoje \"dzieło\".
~nowinki · 03 Wrzesień 2010
oboz taki sam jak teraz w pracy ludzi traktuja zwłaszcza jedna wredna małpa z koła z włocławskiej wariatka za du..pe dane stanowisko chyba, brygadzistka a nic pojecia o pracy !!!!
~ą · 03 Wrzesień 2010
\"w tekstach religijnych\" - artykuł \'prasowy\' nie jest tekstem religijnym... więc?
~maćko · 03 Wrzesień 2010
\"Zasady pisowni słownictwa religijnego\", red. R. Przybylska, W. Przyczyna, Wydawnictwo Biblos, Tarnów 2004: \"W 2004 roku Rada Języka Polskiego opracowała zasady pisowni słownictwa religijnego. Myślę, że każdy dziennikarz powinien się z nimi zapoznać[...]Nazwy nabożeństw piszemy małą literą, np. liturgia godzin, roraty, suma,droga krzyżowa[...]Msza Święta (lub Msza św.) – w tekstach religijnych piszemy wielką literą, np. W czasie Mszy Świętej celebrans odczytał list pasterski\".
~ą · 03 Wrzesień 2010
a jak uzasadnisz \"Mszę świętą\" napisaną wielką literą?
~maćko · 03 Wrzesień 2010
Nie musimy pisać małą literą, bo zapis małą literą jest tylko preferowany. Zapis wielką literą jest dopuszczalny, gdy np. chce się podkreślić szacunek wobec tego wydarzenia. Łukasz Mackiewicz - ekorekta24: \"...Można pisać i tak, i tak. Nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych, jak właśnie II wojna światowa, bitwa pod Grunwaldem, powstanie listopadowe, zasadniczo piszemy małymi literami[...]Ze względów uczuciowych dopuszcza się jednak pisownię wielką literą, czyli[...]II Wojna Światowa, Bitwa pod Grunwaldem czy Powstanie Listopadowe[...]Ponadto dla uwydatnienia szacunku można pisać od wielkich liter wyrazy i wyrażenia: Ojczyzna, Kraj, Orzeł Biały, Naród, Państwo, Rząd itp.[...]zastosowanie wielkich liter niejako ma swoją przyczynę – chodzi o szacunek, który autor chce okazać, pisząc o danym wydarzeniu historycznym[...]\"
~ą · 03 Wrzesień 2010
\"II wojna światowa\" oraz \"msza św.\" - piszemy małą literą ;)
Wypadki
 Tragiczny wypadek w Przedczu: dwie osoby nie żyją!
14 godziny temu 59,912

Tragiczny wypadek w Przedczu: dwie osoby nie żyją!

Wypadki
Nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia
18 godziny temu 13,083 1

Nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w regionie Koła - sprawdź, jakie miejscowości są na liście
18 godziny temu 7,094

Planowane wyłączenia prądu w regionie Koła - sprawdź, jakie miejscowości są na liście

Powiat Kolski
Krwiodawcy znów pomogli! Blisko 12 litrów zebranej krwi i osocza podczas akcji w Czołowie
19 godziny temu 1,763

Krwiodawcy znów pomogli! Blisko 12 litrów zebranej krwi i osocza podczas akcji w Czołowie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  14-01-2025]
19 godziny temu 1,170

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 14-01-2025]

Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego!
21 godziny temu 4,168

Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego!

R E K L A M A