Dzięki współpracy burmistrza miasta Koła Mieczysława Drożdżewskiego z poznańskim Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP S. A. rozpoczyna się realizacja modernizacji kolskiego dworca kolejowego. Podjęcie tej inwestycji było możliwe po podpisaniu przez burmistrza miasta porozumienia z PKP S. A. gwarantującego umieszczenie w wyremontowanym budynku dworca miejskiej instytucji użyteczności publicznej. Będzie nią miejska biblioteka publiczna. Zawarcie przez burmistrza miasta tego porozumienia było warunkiem pozyskania przez PKP S. A. funduszy z Unii Europejskiej na sfinansowanie zaplanowanych robót. Miasto pomogło ponadto w znalezieniu lokali dla lokatorów dotychczas zajmujących mieszkania na dworcu.
17 sierpnia dokonano otwarcia ofert na roboty budowlano – montażowe dla zadania inwestycyjnego przebudowy dworca kolejowego w Kole. O kontrakt na wykonanie robót modernizacyjnych tego obiektu wycenionych na 4 mln zł starają się trzy firmy – dwie z Koła i jedna z Poznania. W najbliższych dniach PKP S. A. sprawdzi oferty pod kątem zgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, a następnie wybierze najkorzystniejszą ofertę. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić jeszcze we wrześniu.
Modernizacja dworca obejmie roboty rozbiórkowe i demontażowe, roboty renowacyjne i konserwatorskie elementów zabytkowych, częściową wymianę konstrukcji dachowej oraz pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej karpiówki, wymianę posadzek i podłóg, wykonanie niezbędnych wzmocnień i przeróbek układu konstrukcyjnego ścian i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wraz z wymianą podokienników drewnianych, założenie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, przemurowanie kominów, wymianę rynien i rur spustowych z zastosowaniem obróbek z blach tytanowo - cynkowych, wymianę zniszczonych i odparzonych tynków oraz szpachlowanie tynków, oczyszczenie, uzupełnienie i odtworzenie murów ceglanych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz przyłącza cieplnego, wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz węzła cieplnego i budowę małej architektury wokół dworca. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zainstalowany będzie monitoring. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, dzięki czemu dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Zakończenie robót określono na 31 sierpnia 2011 r.
Dworzec w Kole został oddany do użytku w 1928 roku. Jest jednym z nielicznych dworców, wybudowanych w tamtym okresie na trasie z Poznania do Warszawy, które przetrwały do naszych czasów. W ciągu doby przewija się przez niego około 1000 podróżnych. Po modernizacji dworzec zagospodarowany będzie przez PKP S. A. i miasto Koło. Oprócz odprawy podróżnych służył będzie miejskiej bibliotece publicznej oraz niewielkiemu hotelowi. Po modernizacji kolski dworzec kolejowy będzie przyjazny podróżnemu, służący informacją, komfortowy, bezpieczny, nowocześnie zarządzany, zintegrowany z systemem transportu publicznego, ale też silnie powiązany z przestrzenią miasta i realizacją jego funkcji publicznych służących mieszkańcom.
Skąd ta info o przesunięciu torów? Czy zmieni się ich układ?
Mam nadzieję, że remont obejmie też perony i kładkę. W artykule natomiast brak informacji o wykonawcy i kosztorysie.
~maćko ·
21 Sierpień 2010
W takim razie faktycznie pozostał ogromny potencjał do wykorzystania. Szkoda tylko, że w naszym kraju myśli się tak a nie inaczej.
~Marcin ·
21 Sierpień 2010
Budynek faktycznie rozebrano w lipcu 2006, jednak najważniejszy tutaj element - układ torowy jest w dużym stopniu zachowany. Braki są spowodowane kradzieżami przez byłego operatora (tak, od 2002 roku kolej miała działać jako linia SKPL!) Co do przejazdów - rozkucie zaasfaltowanego przejazdu to 1h roboty ;)
~maćko ·
21 Sierpień 2010
Stacja kolei wąskotorowej została wyburzona jakieś 5-7 lat temu. Tory zostały na skrzyżowaniach z drogami zaasfaltowane, więc chyba zdecydowanie za późno na pomysły Marcina.
~Marcin ·
21 Sierpień 2010
Dlaczego stacja kolei wąskotorowej ma być zlikwidowana przy przesuwaniu torowiska? Czy nikt nie widzi w niej potencjalnej atrakcji turystycznej? Latem pociągów do Lipin i dalej do Ślesina? Turystycznych wycieczek w stronę Boniewa (naprawdę, jest ładnie za Przystroniami)? Dlaczego ma być zniszczona NAJWIĘKSZA W POLSCE stacja styczna kolei wąskotorowych (stacja do przeładunku na normalny tor)?
~ojej ·
21 Sierpień 2010
ojej, to my mamy bibliotekę w Kole??? :P
~White Legion ·
21 Sierpień 2010
Pani Ewo, piszę Pani że warunkiem remontu dworca jest przesunięcie biblioteki na PKP, to jest bzdura, remont i tak byłbym remontowany w większym lub mniejszym stopniu.Lepszym miejscem na blibiotekę byłby wyremontowany budynek po plastyku.
Pozdrawiam
~juzew ·
19 Sierpień 2010
popieram straż Miejska na dworzec PKP
~Kamil ·
19 Sierpień 2010
Moim zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie na dworzec Straży Miejskiej.
~asia ·
19 Sierpień 2010
Być może ma Pani rację, Pani Ewo, że przesunięcie torów zmniejszy nieco hałas, ale nie jestem pewna czy na tyle, by czytelnik mógł w spokoju korzystać z czytelni. Co do wielkości pomieszczeń jakie mają być przydzielone bibliotece nie będę się wypowiadać na razie-poczekamy, zobaczymy. A warunkiem remontu dworca nie było umiejscowienie tam konkretnie biblioteki, lecz jakiejś instytucji użyteczności publicznej- ciekawe,że wybrano akurat bibliotekę...A fakt,że przypadkowi podróżni będą mogli korzystać z czytelni, będzie można ocenić dopiero po jakimś czasie-po liczbie ukradzionych czasopism i książek-cóż, przepraszam, jestem pesymistką:). Ja również jestem czytelniczką biblioteki i zauważyłam,że przychodzi tam-a nie przyjeżdża-sporo osób starszych, z centrum i okolic Starego Miasta, dla których pewnie teraz wyprawa do biblioteki na dworcu będzie znacznym utrudnieniem. Wspomina też Pani o konieczności płacenia przez miasto czynszu Pastorowi, a teraz KOMU będzie płacony czynsz? czy przypadkiem nie PKP? Pozdrawiam!
~ROY ·
19 Sierpień 2010
...do Hani ... troche pokory ,skromności , liczenia sie z inną opinią , ponadto ,nie zawsze zwrócenie uwagi w sposób krytyczny na problem, musi być złośliwosiciami nabytymi czy wrodzonymi niemniej pozdrawiam
~Hania ·
19 Sierpień 2010
No cóż- czytanie i rozumienie to umiejętności nabyte, a złośliwość to cecha wrodzona...niektórych autorów.
Niestety, nie wrodzona ale nabyta - po obserwacji bezmyślności użytkowników portalu. Według mnie prosta zasada - najpierw czytam i rozumiem, potem się wypowiadam. Nie bardzo rozumiem jak można komentować coś, czego się nie przeczytało lub nie zrozumiało. Złośliwość nie ma być w tym przypadku czystą złośliwością tylko zwrócić uwagę i może zmusić do zastanowienia w przyszłości zanim napisze się komentarz.
~ewa ·
19 Sierpień 2010
Ja znajduję pozytywne strony biblioteki na dworcu. Po pierwsze - warunkiem modernizacji dworca jest przeniesienie do niego biblioteki. Bez tego PKP nie dostałaby pieniędzy na tą inwestycję i kolski dworzec dalej by niszczał. Po drugie - biblioteka znajduje się w budynku po dawnej pastorówce, który nie zapewnia żadnych warunków i też wymaga pilnego remontu, a miasto płaci za wynajem pomieszczeń pastorowi. Stąd przeniesienie biblioteki do wyremontowanego dworca da jej lepsze warunki lokalowe i metrażowe, a ponadto pozwoli przystąpić do odnowienia pastorówki. Po trzecie - sam jestem czytelnikiem biblioteki i widzę, że prawie nikt do niej nie przychodzi pieszo po książki, wszyscy przyjeżdżają samochodami i nowa lokalizacja nic tu nie zmieni. Po czwarte - biblioteka w nowym miejscu będzie się znajdowała przy największym osiedlu mieszkanowym w Kole. Po piąte - z biblioteki oraz jej czytelni czy innych ofert bibliotecznych będą mogli korzystać podróżni. Po szóste - po modernizacji dworca rozpocznie się modernizacja linii kolejowej i jej odsunięcie od budynku dworcowego, co zmniejszy szum spowodowany ruchem pociągów.
~asia ·
19 Sierpień 2010
Beznadziejny pomysł, by przenieść bibliotekę na dworzec! Nie ma to jak biblioteka w centrum, gdzie każdy ma blisko. A poza tym, wyobrażacie sobie siedzieć w czytelni, gdzie obowiązuje cisza, i co parę minut słyszeć zapowiedzi pociągów, huki i gwizdy????Kto znajduje pozytywne strony biblioteki na dworcu?
~XYZ ·
18 Sierpień 2010
No cóż- czytanie i rozumienie to umiejętności nabyte, a złośliwość to cecha wrodzona...niektórych autorów.
~Hania ·
18 Sierpień 2010
No cóż - czytać trzeba umieć! - \"... Podjęcie tej inwestycji było możliwe po podpisaniu przez burmistrza miasta porozumienia z PKP S. A. gwarantującego umieszczenie w wyremontowanym budynku dworca miejskiej instytucji użyteczności publicznej. Będzie nią miejska biblioteka publiczna.\"
~XYZ ·
18 Sierpień 2010
A co z planami burmistrza na bibliotekę na dworcu?
Dobrze że będzie remont, a czy schody będą wymienione, bo można się na nich zabić!