Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła (15.05.2017r.) Sławomira Kopra, pisarza, autora książek historycznych. Absolwenta Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Felietonistę tygodnika „Do Rzeczy”, publikującego także w miesięczniku „Historia Do Rzeczy”, współpracującego z miesięcznikiem „Uważam Rze. Historia”. Mieszkańca Legionowa, który pasjonuje się też muzyką i sportem.
Sławomir Koper opublikował m.in.: „Kobiety władzy PRL”, „Wielcy szpiedzy PRL”, „Życie prywatne elit władzy PRL”, „Życie artystek w PRL”, „Gwiazdy kina PRL”, „Stracone pokolenie PRL”, „Sławne pary PRL”, „Skandaliści PRL”, „Tajemnice i sensacje świata antycznego”, „Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie”, „Śladami pierwszych Piastów”, „Wędrówki po Polsce piastowskiej”, „Spacer po Lwowie”, „Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej” itd. „Kobiety władzy PRL”, zostały nominowane do nagrody Bestsellery EMPIKU 2012.
Sławomir Koper w swoich książkach przedstawia historię poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje postaci historyczne w kontekście życia prywatnego, codziennego oraz obyczajowości danej epoki. Twierdzi, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”.
Książki Kopra wydawane są w ogromnych jak na polskie realia nakładach - 20-30 tysięcy egzemplarzy.
Podczas spotkania gość powiedział, że pisząc książki zawsze myśli o odbiorcy. Zastanawia się, jakie informacje mogą być interesujące dla czytelnika. Autor jest zdania, że życie prywatne opisywanej postaci jest ważną częścią biografii. Słabości, namiętności, dziwactwa dopełniają jej obraz. Pisarz pokazuje swoich bohaterów w różnych okolicznościach i sytuacjach tworząc wielowymiarowy obraz człowieka. Sam ucieka od oceniania. Tę możliwość pozostawia swoim czytelnikom.
Na zakończenie spotkania autor podpisywał książki i wpisywał dedykacje.
Spotkanie sfinansowano ze środków Instytutu Książki. Współorganizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.