To już piąta edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile - organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole wzięła w niej udział po raz drugi.
„Pamięć to życie” - przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka 5. edycji. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał.
Żonkile, które wręczano - 19 kwietnia - czytelnikom PiMBP w Kole, stworzyły dzieci z działających w Filii dla Dzieci - „Akademii Plastyki” oraz „Zajęć biblioterapeutycznych”. Pracy towarzyszyło głośne czytanie „Pamiętnika Blubmki” Iwony Chmielewskiej, opowiadającego o życiu mieszkańców Domu Sierot, który znajdował się na ulicy Krochmalnej 92 w Warszawie. Ten słynny sierociniec działał w latach 1912-1942, a jego założycielami byli: Stary Doktor oraz Stefania Wilczyńska.
Dlaczego Żonkile? Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.