(0)|
Czytano: 6,528 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą podjęło się renowacji i naprawy starych grobowców i pomników na cmentarzu przy ulicy Poniatowskiego w Kole.
Do tej pory Stowarzyszeniu udało się wyremontować 17 grobowców, które kosztowały łącznie około 20 tyś. złotych. Pieniądze były zbierane podczas kwest cmentarnych na Wszystkich Świętych. Jako ostatni został oddany na Odpust Przemienienia Pańskiego grobowiec rodziny Rokossowskich. Restauratorem grobowca był pan Zbigniew Uliński mieszkaniec naszego miasta.
– Obiekt, który został wyremontowany był w tragicznym stanie – mówi wykonawca – Jak widzimy tutaj - odnowiony grobowiec dostał dużo nowych ornamentów wykonanych z detali architektonicznych. Mam nadzieję, że nie będzie wymagał konserwacji przez najbliższe 30 lat. Należy nadmienić, że pan Zbyszek "gratisowo" konserwuje figury znajdujące się na kolskich grobach. Koszt całego remontu wyniósł około 4.800 złotych. Pieniądze zostały zebrane w czasie kwesty w 2008 i 2009 roku.
Decyzję o remoncie grobowca podjęto w IV kwartale ub. roku. W odrestaurowanym grobowcu Rokossowskich znajdują się prochy trzech osób. Władysław urodzony w 1861 roku zmarł w w 1910. Był on właścicielem majątku ziemskiego w ówczesnej wsi Nagórna, zawodowo pracował jako adwokat. Jego żona Wanda Rokossowska zmarła po wojnie w roku 1946. Uzdolniona muzycznie prowadziła koncerty dobroczynne. Córka Władysława i Wandy – Lucyna żyła w latach 1886 – 1976, studiowała na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Pięknie malowała i artystycznie grała na fortepianie. W roku 1905 wyszła za mąż za Czesława Freudenreicha – właściciela fabryki fajansu i mecenasa kultury.
– Bez zgody ks. kanonika Józefa Wronkiewicza, który jest gospodarzem cmentarza remont byłby niemożliwy – mówi sekretarz Stowarzyszenia Antoni Koligot – Przed przystąpieniem do renowacji musieliśmy skonsultować to z księdzem proboszczem, który ogłosił w kościele i wywiesił w gablocie cmentarnej zapytanie czy ktoś się opiekuje tym grobowcem. Po odczekaniu ustawowych 30 dni przystąpiliśmy do remontu.
Ze strony zewnętrznej groty został zerwany tynk z kruszącą się cegłą i założony ponownie na położonej przedtem siatce, wymieniono dach na blachodachówkę oraz więźbę dachową, wszystkie widoczne ubytki zostały uzupełnione. Opaska wokół pomnika będzie jeszcze poszerzona na szerokość 1 metra, na której będą składane kwiaty i zapalane znicze. Ściany boczne grobowca będą miały naklejoną imitację czerwonej cegły, co będzie kontrastowało na tle innych grobowców. Grobowiec Rokossowskich znajduje się przy wejściu na cmentarz w pierwszej alejce po lewej stronie.
– Cieszę się ze współpracy ze Stowarzyszeniem. Zrobili oni już dużo dobrego na naszym cmentarzu. Mam nadzieję, że współpraca nasza na tym nie poprzestanie, a Stowarzyszenie będzie podejmowało dalsze prace inwestycyjne ku zadowoleniu naszych mieszkańców – powiedział ks. proboszcz Józef Wronkiewicz.
Michał Chojnacki
Na zdjęciu wykonawca Zbigniew Uliński i sekretarz Stowarzyszenia Antoni Koligot