(1)|
Czytano: 8,351 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Wiele zainteresowania radnych podczas ostatniej sesji wzbudził projekt zagospodarowania parków 600-lecia oraz Słowackiego wraz ze starorzeczem. 30-tego września złożone zostaną dokumenty o 85% dofinansowanie. Radni zagłosowali za wyrażeniem zgody na złożenie wniosku.
"Teren parku 600-lecia, jako największy teren rekreacyjny miasta Koła, musi aktywizować mieszkańców. Ze względu na wielkość parku, stworzono dwie strefy. Pierwsza do odpoczynku aktywnego z siłownią zewnętrzną, placem zabaw, stołami rekreacyjnymi i stołem do ping ponga. Pozwala aktywnie spędzić czas całym rodzinom. Przewidziany teren jest otoczony dużymi drzewami, dając schronienie przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem. Strefa aktywnego odpoczynku znajduje się w bezpośrednim kontakcie ze stawem, w którym planowana jest instalacja fontanny z oświetleniem. Wokół stawu projektowana jest zieleń niska, byliny i trawy ozdobne. Strefa druga „Relaks” to teren położony w centralnej części parku. Przewidziana jest w niej większa liczba ławek, z fontanną w centralnej części. Większa, bardziej różnorodna zieleń ma przyciągać wzrok użytkowników, zachęcać ich do odpoczynku również na otaczających fontannę trawnikach. Zieleń niska i średnia nasadzona w pasach, niskich żywopłotach ma tworzyć oddzielne przestrzenie „pokoje”. Przewidziany materiał roślinny jest różnorodny, obejmuje drzewa, krzewy iglaste i liściaste, byliny, trawy ozdobne i pnącza. Ze względu na dużą liczbę istniejących drzew w projektowanej zieleni położono nacisk na stworzenie nasadzeń średniej wysokości tj. ok 1,5m i niskiej do 1m. Przewidziana wycinka drzew obejmuje tylko rośliny w złym stanie zdrowotnym, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników lub kolidujące z przewidzianymi ścieżkami i infrastrukturą." - czytamy w projekcie dot. parku 600-lecia.
"Koncepcja parku zakłada stworzenie miejsc z widokiem na rzekę i starówkę miasta. Dwa skwery różnej wielkości mają zapewnić więcej intymności i ciszy dla użytkowników. Dodatkowo planowany jest żywopłot z tawuły o wysokości 1-1,5m stanowiący barierę od hałasu i zanieczyszczeń z pobliskich ulic. Schody zostaną przebudowane na pochylnię, co umożliwi bezpieczne użytkowanie ścieżki pieszo-rowerowej umieszczonej wzdłuż południowej strony parku. Przewidziana wycinka drzew obejmuje rośliny w złym stanie zdrowotnym, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników lub kolidujące z przewidzianymi ścieżkami i infrastrukturą. Dodatkowo usunięte zostaną topole, które osiągając bardzo duże rozmiary zagłuszają pobliskie drzewa. Chcąc lepiej doświetlić korony bardziej szlachetnych gatunków zabieg ten wydaje się niezbędny. Dzięki oczyszczeniu parku z roślin chorych i topól możliwe jest intensywniejsze nasadzenie krzewów ozdobnych. Przewidziany materiał roślinny jest różnorodny, obejmuje krzewy iglaste, liściaste, byliny i trawy ozdobne. Ze względu na dużą liczbę istniejących drzew w projektowanej zieleni położono nacisk na stworzenie nasadzeń średniej wysokości tj. ok 1,5m i niskiej do 1m. W parku niezbędny jest montaż oświetlenia. Dotyczy to zwłaszcza ciągu pieszorowerowego i dwóch skwerów. Pozostała część parku oświetlona jest lampami z ulicy Słowackiego."- to natomiast plan zagospodarowania parku Słowackiego.
"Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada niwelację terenu i pogłębienie starorzecza. Jest to niezbędne ze względu na żyjące w zbiorniku zwierzęta. Kilka ostatnich lat z niewystarczającymi opadami deszczu spowodowały znaczne obniżenie lustra wody. Uregulowanie linii brzegowej pozwoli wytyczyć ścieżkę spacerową niezbędną do bezpiecznego użytkowania terenu. Teren starorzecza wyposażony zostanie w oświetlenie i małą architekturę. Ławki i kosze umieszczone zostały wzdłuż ciągu pieszego. Od strony ul. Sportowej wytyczony został teren z kostki brukowej z dwoma stołami rekreacyjnymi i stojakiem na rowery.Część zachodnia stanowi strefę ekologiczną. Wybrano gatunki rodzime posadzone w nieregularnych skupinach (zaroślach). Składają się one z drzew liściastych i iglastych, a także krzewów tarniny i trzmieliny, których owoce są zjadane przez ptaki. Zarośla otoczone będą łąką kwiatową ekstensywną,o powierzchni 1,5 ha. Stanowi ona miejsce życia wielu drobnych zwierząt i bioróżnorodności. Dodatkowo na zbiorniku starorzecza przewidziane są pływające budki lęgowe dla kaczek. Przewidziana wycinka drzew obejmuje tylko rośliny w złym stanie zdrowotnym, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników lub kolidujące z przewidzianymi ścieżkami i infrastrukturą." - koncepcja starorzecza.
Powyższe koncepcje są załącznikami do wniosku o dofinansowanie w ramach programu POIiŚ 2014-2020, działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”. Dofinansowanie 85% wartości inwestycji.
Całkowity projektowany koszt inwestycji to 2 342 529,66 złotych. Środki własne miasta to 351 379,45zł natomiast dofinansowanie ze środków UE to 1 991 150,21zł. Poniesiono już koszt wykonania dokumentacji w wysokości 57 810 złotych.
Cieszą mnie takie inwestycje. Stamtąd rozpościera się piękny widok na starówkę, szczególnie wieczorem. Obecnie jest tam trochę niebezpiecznie ze względu na brak oświetlenia i niezagospodarowaną zieleń. Planowany układ parku wraz z oświetleniem to świetny pomysł, szczególnie gdy aż 85% kosztów mogłoby pochodzić z dofinansowania.